مقاله مطهري و مفاهيم تاريخي در قلمرو فلسفه علم تاريخ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۸ در تاريخ نگري و تاريخ نگاري (علوم انساني) از صفحه ۱۴۵ تا ۱۷۰ منتشر شده است.
نام: مطهري و مفاهيم تاريخي در قلمرو فلسفه علم تاريخ
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تاريخ
مقاله تاريخ علمي
مقاله علم تاريخ
مقاله فلسفه علم تاريخ
مقاله فلسفه نظري تاريخ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ملايي تواني عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پرداختن به فلسفه تاريخ و نيز برانگيختن صاحبان علم و خرد به تفکر درباره تاريخ، از دغدغه هاي استاد مطهري بود. وي در حوزه مسایل معرفت شناسي تاريخي مباحث گسترده اي دارد و درباره فلسفه علم تاريخ و به ويژه تعريف ها و مفاهيم تاريخي نيز صاحب آراي گوناگوني است. اين پژوهش مي کوشد با استفاده از روش توصيفي و تحليلي و از راه مراجعه مستقيم به آثار مطهري، به معرفي، نقد و بررسي آراي او در اين زمينه بپردازد.
بر اساس دستاوردهاي اين تحقيق، به دليل اتکاي مطهري بر چند مبناي متفاوت معرفتي، مباحث او در حوزه فلسفه تاريخ، حاوي تناقض ها و نارسايي هايي است. شايد علت اصلي اين امر، فقدان تخصص تاريخي او، به ويژه در حوزه فلسفه علم تاريخ باشد، عرصه اي که به علت کثرت مشغله هاي فکري مطهري، زمينه لازم براي ورود او به آن فراهم نيامد. به علاوه، خاستگاه اين علم غرب است و در روزگار او بسياري از آثار مربوط به آن، به زبان فارسي ترجمه نشده بود. اما به علت اشراف مطهري به نظرگاه هاي اسلام و تسلط او بر فلسفه اسلامي، آراي او در حوزه فلسفه نظري تاريخ از استحکام، قوت و جذابيت فراوان برخوردار است.