مقاله معبد سکايي تاکسيلا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در فصلنامه مطالعات شبه قاره از صفحه ۱۲۳ تا ۱۴۴ منتشر شده است.
نام: معبد سکايي تاکسيلا
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تاکسيلا
مقاله معبد
مقاله سکاها
مقاله يونانيان باختر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهرآفرين رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سرزمين سند از قرن ششم ق.م تا قرن دوم ميلادي پذيراي اقوام ايراني و يوناني بود که اين سرزمين حاصلخيز را يکي پس از ديگري به تصرف خود در آوردند. هر يک از اين اقوام، سعي نمودند تا پس از استقرار در منطقه، مظاهر تمدني و ديني خود را به نوعي در آنجا گسترش دهند. از بارزترين عناصر فرهنگي اقوام بيگانه در منطقه سند مي توان به شهر باستاني تاکسيلا اشاره نمود که توسط يوناني ها و بر اساس سبک شهرسازي آنان بنياد گذاشته شد. پس از يوناني ها، اقوام سکايي (هند و سکايي و هند و پارتي) اين شهر را به عنوان پايتخت برگزيدند. سکاها ضمن پيروي از عناصر معماري، هنر و شهرسازي يونانيان، برخي از عناصر ايراني را نيز به آن افزودند. چنان که معبد جنديال، واقع در دروازه شمالي تاکسيلا داراي شکلي ترکيبي از عناصر معماري يوناني و ايراني گرديد.
در اين مقاله سعي شده است تا ضمن بررسي معماري اين معبد، تاثير و ميزان نفود عناصر يوناني و ايراني در آن مشخص گردد و آنگاه بر اساس مدارک و شواهد تاريخي و باستان شناسي، تعلق آن به کيش مذهبي مربوط به آن و نوع مراسمي که در آن جا برگزار مي گرديد، روشن شود
.