مقاله معرفي روش حفاري جديد کوپراد (COPROD) و مقايسه اين روش با ديگر روش هاي حفاري توليدي مرسوم در معادن روباز، با بررسي امکان کاربرد آن در معادن ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۸ در علوم زمين از صفحه ۱۴۳ تا ۱۴۸ منتشر شده است.
نام: معرفي روش حفاري جديد کوپراد (COPROD) و مقايسه اين روش با ديگر روش هاي حفاري توليدي مرسوم در معادن روباز، با بررسي امکان کاربرد آن در معادن ايران
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله روش حفاري
مقاله کوپراد
مقاله حفاري چرخشي
مقاله چکش بالاي چال
مقاله چکش ته چال
مقاله شرايط زمين شناسي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آيت محمدقاسم
جناب آقای / سرکار خانم: مظفري علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
حفاري به عنوان بخش تفکيک ناپذير عمليات استخراجي در معادن به شمار مي آيد و تاکنون روش مناسب تري براي جايگزيني اين عمليات پيدا نشده است. روش هاي مختلفي براي حفاري در معادن روباز به کار مي روند که از ميان آنها روش هاي متداول عبارتند از روش هاي حفاري چرخشي و ضربه اي شامل ضربه زن ته چال و ضربه زن خارج چال هستند. روش حفاري جديدي که امروزه در معادن رو باز کشورهاي پيشرفته مورد استفاده قرار مي گيرد روش حفاري کوپراد نام دارد. اين روش براي حفاري در شرايط سخت زمين شناسي معادن روباز طراحي شده است و نوآوري اين سيستم حفاري براي فائق آمدن بر مشکلات حفاري در شرايط خاص زمين شناسي ارایه شده است، شرايطي که زمين منطقه به دليل تکتونيزه بودن مشکلات فني و اجرايي در حفاري را سبب مي شود. در اين مقاله ضمن معرفي روش حفاري کوپراد و بررسي مزايا و معايب آن از بعد فني و اقتصادي در مقايسه با ساير روش هاي حفاري متداول در معادن روباز، امکان کاربري آن در معادن روباز تکتونيزه کشور مورد مطالعه قرار گرفته و همچنين نحوه انتخاب ماشين آلات مناسب حفاري با توجه به کاربري آن در معادن روباز کشورمان نيز مورد بررسي کامل قرار گرفته است.