مقاله معرفي يک مورد گرانولوماتوز وگنر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در دي ۱۳۸۸ در مجله دانشکده پزشکي اصفهان از صفحه ۷۲۴ تا ۷۳۱ منتشر شده است.
نام: معرفي يک مورد گرانولوماتوز وگنر
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گرانولوماتوز وگنر
مقاله سينوزيت
مقاله واسکوليت
مقاله هموپتزي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كريمي فر منصور
جناب آقای / سرکار خانم: كريمي فر مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: ثالثي منصور
جناب آقای / سرکار خانم: كريم زاده هادي
جناب آقای / سرکار خانم: سيدبنكدار زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: متقي پيمان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: گرانولوماتوز وگنر نوعي واسکوليت راه هاي تنفسي فوقاني و تحتاني، همراه با گلومرولونفريت است. در اين گزارش يک بيمار با چند تظاهر معمول اين بيماري شرح داده شده است که معمول بودن علائم در وي باعث ۱۴ ماه تاخير در تشخيص و درمان گرديد.
گزارش مورد: بيمار دختر ۲۰ ساله اي بود که در آبان ماه سال ۱۳۸۶ دچار علايمي شبيه سرماخوردگي شد و با مراجعه به متخصص گوش، حلق و بيني و با تشخيص سينوزيت تحت درمان قرار گرفت. ۷ روز بعد دچار درد گوش چپ و خروج مايع از همان گوش شد و با تشخيص اوتيت مديا تحت درمان با آنتي بيوتيک قرار گرفت. سپس با تداوم بيماري و گرفتگي بيني، با تشخيص رينيت آلرژيک، براي وي اسپري بکلومتازون و قرص آنتي هيستامين تجويز گرديد. از فروردين ماه سال ۱۳۸۷ علايم جديدي شامل آرترالژي دو طرفه زانوها، مچ پاها و مفاصل ران ايجاد شد و روز بعد راش هاي ماکولوپاپولر در ديستال ساق پاها بروز نمود. در مرداد ماه بيمار دچار علايم تعريق، کاهش وزن و کم خوني گرديد که باعث ارجاع وي به انکولوژيست و تزريق خون، ويتامين B12 و فوليک اسيد شد. در مهر ماه به دليل علايم گوارشي و هماتمز بيمار سرويس گوارش ارجاع گرديد و تحت درمان با پنتوپرازول و متوکلوپراميد قرار گرفت. در نهايت در آذر ماه وي به دليل تورم و درد مفاصل پروگزيمال انگشتان دست ها (PIPs)، هموپتزي، بالا بودن سرعت رسوب گلبول هاي قرمز و مثبت شدن پروتئين واکنشي C به روماتولوژيست ارجاع گرديد که با توجه به تظاهرات باليني، سير بيماري، ارگان هاي درگير، معاينات باليني و تاييد آزمايشگاهي تشخيص وگنر گذاشته شد.