سال انتشار: ۱۳۷۳

محل انتشار: هفتمین سمینار کمیته ملی آبیاری و زهکشی

تعداد صفحات: ۱۴

نویسنده(ها):

نادر حیدری – کارشناس موسسه تحقیقات مهندسی زراعی (سازمان تحقیقات ترویج و آموزش کشا

چکیده:

این سیستم توسط آزمایشگاه واحد تحقیقات مدیریت آب و خاک و وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا در شهر کیمبرلی از ایالات آیداهو ارائه و توسعه پیدا نموده است.
این سیستم به طور کلی تشکیل گردیده از یک خط لوله که عمل انتقال و توزیع جریان آب را تواما انجام میدهد. این لوله در ابتدای مزرعه (در ابتدای فاروها) قرار گرفته و جریان آب توسط روزنه هایی که به فواصل معین در روی آن ایجاد گردیده است. از لوله خارج ووارد فاروهای آبیاری می گردد. در داخل لوله یک وسیله به نام توپی قرار گرفته است که به وسیله یک کابل از جنس پلاستیک مخصوص به یک قرقره که در ابتدای مسیر لوله قرار دارد مرتبط می باشد این توپی در داخل لوله به وسیله نیروی فشاری آب به جلو رانده شده و توسط کابل و قرقره و یکسری تجهیزات دیگر حرکت آن کنترل می گردد و به آهستگی درون لوله حرکت می نماید بنابرای این شرایط موجب می شود که در اثر انسدداد لوله توسط توپی در مقطع معینی از مسیر آب لوله را کاملا پر نموده و از مجراهای خروجی نزدیک توپی با هد فشاری معینی خارج گردد یعنی ویژگی آبیاری کابلی به این شکل است که در مجاری نزدیک توپی (به سمت بالادست) حداکثر دبی جریان خروجی را داریم و هر چه که به سمت بالا دست می رویم به علت کاهش از جریا ن خروجی کاهش یافته تا اینکه درمقطعی از مسیر جریان خروجی از روزنه دیگر وجود ندارد این امر سبب می گردد که پیشروی آب در شیار در فاز پیشروی، سریع بوده و به سهولت انجام گیرد. و همچنانکه توپی به سمت پایین دست حرکت می نماید، در اثر کاهش تدریجی جریان در واقع یک حالت جریان Cut Back در فارو ایجاد نموده و از رواناب زیاد در شیار جلوگیری می شود و همچنین با تمهیداتی در سیستم می توانیم تلفات نفوذ عمقی راکاهش داده و در نهایت به یک راندمان آبیاری مزرعه بالایی دست یابیم، به نحوی که در آزمایشاتی که توسط این سیستم انجام گردیده، محققین توانسته اند به ضریب توزیع یکنواختی کریتانسن (CU) برابر با ۹۱% نیز دست یابند.
همچنانکه قبلا ذکر گردید، توپی در حیت آبیاری به سمت پایین دست با یک سیستم کنترل شده حرکت می نماید و میزان سرعت حرکت آن با نسبتی که قرقره کابل سیستم را باز می نماید ارتباط داشته و میزان سرعت حرکت قرقره با یک موتور الکتریکی برق مستقیم (DC) و جعبه دنده و تجهیزات کاهش دهنده سرعت کنترل و تنظیم می گردد.
هزینه های سیستم آبیاری کابلی به طور خلاصه شامل موارد ذیل می گردد.
لوله از جنس PVC، باطری V12 اتومبیل، موتور الکتریکی DC، تجهیزات کاهش سرعت کابل نایلونی، صفحات توری، آشغالگیر، خروجی ها و خدمات مهندسی.
طبق بررسی هایی که بر روی هزینه این سیستم انجام گرفته، نتیجه گردیده است، هزینه سیستم در واحد مساحت آبیاری شده نسبت معکوس با طول فارو دارد بنابراین هزینه در واحد سطح این سیستم برای اراضی که نفوذپذیری کمی دارند (اراضی با بافت خاک نسبتا سنگین) کاهش یافته و برای این اراضی اقتصادی تر می باشد.