مقاله معضلات اجتماعي و اقتصادي شهر هاي ايران عصر صفوي با استناد به فرمان هاي حکومتي منقور بر سنگ مطالعه موردي: اصفهان، يزد و کاشان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۷ در جستارهاي تاريخي (فرهنگ) (ويژه تاريخ) از صفحه ۱۸۳ تا ۲۵۵ منتشر شده است.
نام: معضلات اجتماعي و اقتصادي شهر هاي ايران عصر صفوي با استناد به فرمان هاي حکومتي منقور بر سنگ مطالعه موردي: اصفهان، يزد و کاشان
این مقاله دارای ۷۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كريميان حسن
جناب آقای / سرکار خانم: بيدگلي محبوبه سادات

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
قدرت بلامنازع سياسي و مذهبي پادشاهان صفوي سبب آن بود تا هر فرماني از آنها به منزله قانوني لازم الاجرا تلقي شود. ليکن در مواردي مقرر مي شد حکم شاه براي اعلان به عموم با خطي خوش بر سنگ نقر شود و در مکاني که به اقتضاي موضوع فرمان تعيين مي شد، نصب شود.
فرمان هاي حکومتي دوره صفويه در واقع گروهي از اسناد معتبر باستان شناسي اند که در آنها دستورات صادر شده توسط شاهان اين سلسله در راستاي رفع پاره اي از مشکلات و معضلات اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي در جامعه ايران عصر صفوي درج شده است. اين فرامين در شهرهاي مختلف ايران از جمله اصفهان، کاشان و يزد به شکل کتيبه هاي سنگي بر سردر، صحن و شبستان مساجد جامع، بقاع متبرکه و بازارها باقي مانده است. با شناسايي، نسخه برداري، استخراج، دسته بندي و تحليل اطلاعات ۲۶ فرمان حکومتي دوره صفويه در شهرهاي مذکور در نوشتار حاضر معلوم شده است که اعطاي تخفيف مالياتي، مبارزه با فساد و فحشا، منع شرابخواري و مصرف مواد مخدر و مسکرات، جلوگيري از تعدي حاکمان و ماموران دولتي بر مردم، جلوگيري از لهو و لعب، حمايت از برخي طبقات اجتماعي به خصوص اقشار ضعيف و پايين دست جامعه، از جمله اهداف صدور اين فرامين بوده اند.