مقاله مفردات: قديمي ترين دستور زبان فارسي در آناتولي (اثري با هدف آموزش صحيح زبان فارسي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در تاريخ ادبيات (پژوهشنامه علوم انساني) از صفحه ۵۳ تا ۷۲ منتشر شده است.
نام: مفردات: قديمي ترين دستور زبان فارسي در آناتولي (اثري با هدف آموزش صحيح زبان فارسي)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله احمد داعي
مقاله مفردات
مقاله لغت نامه فارسي ـ ترکي
مقاله دستور زبان فارسي
مقاله زبان قديم ترکي آناتولي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: چتين عبدالباقي
جناب آقای / سرکار خانم: مقدم عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مفردات، اثري منثور از احمد داعي ـ اديب و شاعر قرون هشتم و نهم هجري ـ است که به منظور آموزش صحيح زبان فارسي نگاشته شده است. اين اثر را مي توان قديمي ترين دستور زبان فارسي تاليف شده، در آناتولي دانست. اين اثر شامل چهار بخش است: ۱٫ اسما ۲٫ افعال ۳٫ تصرفات (مورفولوژي) ۴٫ حروف.
بخش اول، در واقع لغت نامه اي است که معادل ترکي اسامي فارسي را عرضه مي دارد. بخش دوم، لغت نامه اي الفبايي است که معادل ترکي افعال فارسي را شامل مي شود. در اين دو بخش، معادل ترکي کلمات فارسي در زير آن ها نوشته شده است. در بخش سوم، صرف (مورفولوژي) فارسي و در بخش چهارم نيز، حروف فارسي مطرح مي شود. در اين مقاله، ضمن آشنايي کلي با چگونگي نفوذ زبان فارسي در آناتولي، مختصري درباره سنت دستور نويسي در ادب فارسي، به ويژه در آناتولي بحث مي شود. سپس در کنار آشنايي با زندگي و آثار نويسنده، درباره فصل هاي مختلف مفردات، توضيح داده مي شود.