سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: ششمین همایش ملی دو سالانه انجمن متخصصان محیط زیست ایران

تعداد صفحات: ۲

نویسنده(ها):

غلامرضا منوچهری –

چکیده:

صنعت نفت و گاز یکی از بزرگترین صنایع در کشور ایران می باشد و بخش حیاتی اقتصاد ملی به شمار می رود . این صنعت خطرات محیطی بالقوه در زیستگاه های مجاور یا نزدیک به آنها را افزایش می دهد. بررسی عوامل آلودگی در خلیج فارس و کشمکش های منطقه ای اکوسیستم خلیج فارس، علاوه بر تاثیرپذیری از بهره برداری و توسعه، در سالهای اخیر بزرگترین فجایع زیست محیطی جهان در نوع خود را نشان داده است.
آن قسمت از نفت رها شده به دریا که به ساحل می رسد شام ل هیدروکربن های سنگین است که در اندازه های مختلف در سطح ساحل قرار می گیرن د . از طرفی چنانچه لکه های نفتی به ساحل برسند به وسیله امواج روی ساحل گسترده شده و به لایه های زیرین نفوذ می کنند . همچنین بهره برداری از منابع نفت و گاز، احتمال آزاد شدن مقادیر فزاینده ای گاز و در نتیجه تاثیر آن بر اکوسیستم دریا را در پی خواهد داشت . نفت خام با بیش از ۳۴۰ فراورده یکی از اصلی ترین منابع انرژی و نیروی محرکه اقتصادی جهانی است . آلودگی های نفتی تقریباً یک پیامد اجتناب پذیر از افزایش سریع جمعیت و مثرف انرژی است که بر پایه تکنولوژی نفت قرار دارد.
موادی که در نتیجه فعالیت این نوع صنایع به آب های دریا سرازیر می شوند، به طور مستقیم به حیات این مناطق دریایی حمله می کنند و آنها را از بین می برن د . مواد نفتی هنگامیکه وارد دریا می شوند براحتی تجزیه نمی شوند و مدت زمان بسیار طولانی باقی می مانند. روشهای متعددی برای حذف آلودگی های نفتی در محیط زیست ارایه شده که مهمترین آنها عبارتند از:
۱٫ جمع آوری دستی آلودگی های نفتی از سطح آب
۲٫ محصور کردن آلودگی های نفتی به وسیله وسایل فیزیکی
۳٫ استفاده از موادی مانند پر و کاه که ذرات نفت را جذب می کند
۴٫ آتش زدن
۵٫ استفاده از حلالهای دو قطبی
۶٫ پاکسازی زیستی یا تجزیه زیستی و یا Bioremediation
شرکت پتروپارس با رعایت مفاد خط مشی HSE خود را متعهد به حفظ منابع زیست محیطی در بخشهای دریا و خشکی دانسته، و در این راستا با الگو برداری از روشهای نوین و به روز دنیا و نیز اجرای سیستم کارآمد HSEMS بر مبنای دستورالعمل های OGP (انجمن بین المللی تولید کنندگان نفت و گاز) ، تلاش می نماید تا گام مثبتی در جهت پیشبرد روشهای نوین مقابله با آلودگی و حفظ منابع خدادادی کشورمان بردارد.