مقاله مقالات شمس و ميني ماليسم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در پژوهشنامه ادب حماسي (پژوهش نامه فرهنگ و ادب از صفحه ۲۹۹ تا ۳۱۱ منتشر شده است.
نام: مقالات شمس و ميني ماليسم
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله داستان
مقاله مقالات
مقاله شمس تبريزي
مقاله ميني ماليسم
مقاله ايجاز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدي برات

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گسترش صنعت و مدرنيزم باعث شده كه زندگي بشر دچار تغيير و تحول گردد و اين امر حوزه هنر و ادبيات را نيز تحت تاثير قرار داده است. حاصل اين تاثيرپذيري پديد امدن ميني ماليسم در عرصه داستان سرايي است. به اين معني كه نويسنده از حداقل واژگان و ايجاز بهره مي گيرد تا داستاني را در طرح ساده بيان كند. هرچند اين پديده در غرب مقوله اي جديد محسوب مي شود، اما در ادبيات وسيع ايران زمين نمونه هايي فراوان وجود دارد كه كاملا منطبق با ويژگي هاي داستان ميني مال است.
مقالات شمس تبريزي علاوه بر داشتن ارزش هاي محتوايي و بيان آموزه هاي ديني و عرفاني از جهت داستان پردازي نيز قابل اهميت است. موجز بودن، حذف حشو و زوايد و داشتن درون مايه و تم جذاب از برجسته ترين ويژگي هاي حكايات و قصه هاي مقالات است كه به نوعي منطبق با شگردهاي داستان سرايي ميني ماليستي بشمار مي رود. در اين نوشته سعي بر ان است كه چگونگي بيان حكايات و قصه ها در مقالات شمس، هم راه با ويژگي هاي داستان ميني ماليسم بررسي شود.