مقاله (مقاله مروري) اثر پروبيوتيكها در پيش گيري و درمان بيماري هاي گوارشي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در زيست فناوري ميكروبي از صفحه ۵۳ تا ۵۹ منتشر شده است.
نام: (مقاله مروري) اثر پروبيوتيكها در پيش گيري و درمان بيماري هاي گوارشي
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بيماري هاي گوارشي
مقاله پروبيوتيک ها
مقاله درمان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: السادات اجتهد هانيه
جناب آقای / سرکار خانم: همايوني راد عزيز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: پروبيوتيک ها ميکروارگانيسم هاي زنده اي هستند که اثرات مفيدي بر سلامت دستگاه گوارش دارند. پروبيوتيک ها اين کار را از طريق تعديل فلور ميکروبي روده انجام مي دهند. هدف از اين مطالعه مرور شواهد باليني موجود در مورد اثرات پروبيوتيک ها در پيش گيري و درمان بيماري هاي گوارشي در طول سالهاي ۲۰۱۰ – 1990 بوده است.
روش بررسي: مقالات مرتبط با موضوع مورد مطالعه در دو پايگاه اينترنتي PubMed و Sciencedirect جست و جو شدند و کارآزمايي هاي باليني و مقالات مروري سيستماتيکي که اثرات پروبيوتيک ها را در پيش گيري و درمان بيماري هاي گوارشي بررسي کرده بودند، وارد مطالعه شدند.
يافته ها: در حال حاضر شواهد خوبي در مورد اثرات درماني پروبيوتيک ها در اسهال عفوني، اسهال ناشي از مصرف آنتي بيوتيک ها و عدم تحمل لاکتوز موجود است. شواهدي نيز در مورد اثرات مفيد پروبيوتيک ها در درمان بيماري هاي التهابي روده، سندرم روده تحريک پذير، يبوست، آلودگي به هليکوباکترپيلوري و پيش گيري از سرطان کولون بدست آمده است ولي بدليل حجم نمونه پايين، محدوديت هاي روش هاي مطالعاتي و استفاده از سويه هاي مختلف باکتري هاي پروبيوتيک اظهار نظر قطعي در مورد نتايج اين مطالعات مشکل است. به منظور تعيين سويه و دوز موثر پروبيوتيک ها در بيماري هاي مختلف، انجام مطالعات باليني بيشتر ضروري است.
نتيجه گيري: پروبيوتيک ها مي توانند به عنوان درمان کمکي در بيماري هاي گوارشي استفاده شوند ولي نياز به مطالعات بيشتر و با طراحي مناسب براي روشن شدن کارايي و ايمني پروبيوتيک ها در پيش گيري و درمان بيماري هاي گوارشي و مکانيسم اثر آنها مي باشد.