سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین کنفرانس ملی بهسازی و مقاوم سازی ایران

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

احسان ثابت – مهندسی عمران
علی دهقانی – مهندسی عمران
دانیال ثابت – دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز

چکیده:

[این مقاله کپی شده و ارائه کنندگان آن بدون رعایت حقوق معنوی آن را در کنفرانس ارائه نموده اند بدین جهت سیویلیکا اصل این مقاله را ارائه نمی کند]

در این مقاله، روش های جدید مقاوم سازی در برابر سازه ها یعنی: سیستم های پایه جدا، سیستم های منفعل ، فعال، نیمه فعال و هیبریدی و برتری های آن نسبت به روش قدیمی تر، سیستم های پایه ثابت و کاستی هایشان ارائه گردیده اند.
در این راستا نقش مواد پلیمری به شکل لاستیک در سیستم های ایزولاسیون لاستیکی و ویژگی آنها، ویسکوالاستیسیته در سیستم های اتلاف انرژی مرور گشته اند.
بالشتک های لاستیکی فناوری کاملا جا افتاده ای دارند و ما می توانیم بناهای مهم را با آنها در برابر زلزله با کمترین بها محافظت نماییم. اما دیگر سیستم های نیازمند مطالعه بیشترند.
در بخش بعدی پلیمرهای تقویت شده با الیاف و تاریخچه، خواص، استفاده هایشان در مهندسی عمران و غیره معرفی گشته اند. به خاطر خواص بی همتای پلاستیک های تقویت شده با الیاف مامی توانیم آنها را مواد فردا بنامیم، به ویژه در مورد زلزله آنها می توانند به آسانی (درست مانند نصب کاغذ دیواری) مورد استفاده قرار گیرند تا سازه های گوناگون بهسازی یا مرمت گردند.
هدف این مقاله نمایش اهمیت مواد پلیمری در مهندسی عمران و صنعت ساختمان سازی با تاکید بر زلزله است. به علاوه برخی مثالهای عینی در هر بخش گنجانده شده است تا امکانپذیری بهره گیری از آنها نشان داده شود.