سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: اولین کنفرانس ملی بهسازی و مقاوم سازی ایران

تعداد صفحات: ۱

نویسنده(ها):

محمدرضا پدرام –
حسین میسمی –
حسین جعفری –

چکیده:

[این مقاله کپی شده و ارائه کنندگان آن بدون رعایت حقوق معنوی آن را در کنفرانس ارائه نموده اند بدین جهت سیویلیکا اصل این مقاله را ارائه نمی کند]

در این مقاله، روش های جدید مقاوم سازی در برابر سازه ها یعنی سیستم های پایه جدا، سیستم های منفعل، فعال، نیمه فعال و هیبریدی و برتری های آن نسبت به روش قدیمی تر، سیستم های پایه ثابت و کاستی هایشان ارایه گردیده اند. در این راستا نقش مواد پلیمری به شکل لاستیک در سیستم های ایزولاسیون لاستیکی و ویژگی آن ها، ویسکوالاستیسیته در سیتسم های اتلاف انرژی مرور گشته اند.
بالشتک های لاستیک فناوری کاملاً جا افتاد ای دارند و ما می توانیم بناهای مهم را با آنها در برابر زلزله با کمترین بها محافظت نماییم. اما دیگر سیستم های نیازمند مطالعه بیشترند. در بخش بعدی پلیمرهای تقویت شده الیاف و تاریخچه، خواص، استفاده هایشان در مهندسی عمرانغیره معرفی گشته اند. به خاطر خواص بی همتای پلاستیک های تقویت شده با الیاف ما می توانیم آنها را مواد فردا بنامیم ، به ویژه در مورد زلزله آنها می توانند به آسانی (درست مانند نصب کاغذ دیواری)مورد استفاده قرار گیرند تا سازه های گوناگون بهسازی یا مرمت گردند.
در این مقاله سعی شده است اهمیت مواد پلیمری در مقاوم سازی و بهسازی ساختمان در برابر زلزله ارائه گردد. و استفاده از بالشتک های لاستیکی و پلاستیک های تقویت شده با الیاف در پل ها با توجه به اهمیتشان نشان داده شود.