مقاله مقايسه اثر نمک (NaCl) بر روي شاخص هاي فيزيولوژيکي و بيوشيميايي رشد گياه انجير ترش (Carpobrotus edulis) در کشت مايع و خاک که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در فيزيولوژي و تكوين جانوري (علوم زيستي) از صفحه ۳۳ تا ۴۱ منتشر شده است.
نام: مقايسه اثر نمک (NaCl) بر روي شاخص هاي فيزيولوژيکي و بيوشيميايي رشد گياه انجير ترش (Carpobrotus edulis) در کشت مايع و خاک
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انجير ترش (Carpobrotus edulis)
مقاله بردباري
مقاله انباشتگي
مقاله کشت مايع
مقاله کشت خاکي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دلنوازهاشملويان بابك
جناب آقای / سرکار خانم: عطايي عظيمي عذرا
جناب آقای / سرکار خانم: نصيري سمناني شهرزاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
انجير ترش (Carpobrotus edulis) از تيره هميشه بهار انجيري (Aizoaceae) پوشش سبز متراکمي را به وجود مي آورد که کاملا سطح زمين را مي پوشاند. اين گياه در جاهايي که مستقيما در معرض امواج باد و انتشار نمک است، رشد مي کند. از کشت انجير ترش در نواحي ساحلي براي جلوگيري از فرسودگي خاک در خاک هاي ماسه اي و شور استفاده مي شود. هدف از اين مطالعه، مقايسه پاسخ هاي ريختي و فيزيولوژي انجير ترش به آب شور در دو محيط کشت مايع و خاک مي باشد. در اين پژوهش، قلمه هاي انجير ترش در محيط MS پايه با مقادير ۰-۲۸ گرم در ليتر نمک (NaCl) کشت شدند. بعد از ۶۰ روز، قلمه هاي تيمارهاي بيشتر از ۱۲ گرم در ليتر نمک از بين رفتند و اثرات نمک بر روي فيزيولوژي و بيوشيمي ساير قلمه هاي تيمار شده شامل تشکيل ريشه، رشد قلمه، محتواي آب، وزن خشک، مواد معدني و مواد آلي، محتواي سديم و کلروفيل و پروتئين کل بود، مطالعه شد. تيمار با نمک (۴گرم در ليتر) محرک تشکيل ريشه و ميزان ظرفيت ذخيره نمک، با افزايش نمک افزايش داشته و با ساير مواد معدني در حال تعادل و وابسته به مکانيزم هاي بردباري گياه بودند. در کشت گياه انجير ترش در خاک، بردباري اين گياه تا ۵۰ گرم در ليتر NaCl افزايش داشت.