مقاله مقايسه اخطارهاي گفتاري و زنگي در بخش مراقبت ويژه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در پرستاري مراقبت ويژه IRANIAN JOURNAL OF CRITICAL CARE NURSING (IJCCN) از صفحه ۲۷ تا ۳۰ منتشر شده است.
نام: مقايسه اخطارهاي گفتاري و زنگي در بخش مراقبت ويژه
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ونتيلاتور
مقاله اخطار گفتاري
مقاله بخش مراقبت ويژه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مژده سهيلا
جناب آقای / سرکار خانم: صدري عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: نبي محمدمهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اهداف: ونتيلاتورها به شكلي طراحي مي شوند كه اگر بيمار با مشكلي مواجه شد اخطار دهند. اين اخطارها ممکن است به ديگر صداهاي بخش مراقبت ويژه مخلوط شوند. هدف اين مطالعه بهبود وضعيت سيستم هاي اخطار در بخش مراقبت ويژه با مقايسه اخطارهاي گفتاري و زنگي از ديدگاه پرستاران و پزشكان بود.
روش ها: سيستم اخطار گفتاري مورد مطالعه به زبان فارسي طراحي و روي دستگاه ونتيلاتور «بنت ۷۲۰۰» نصب شد و در بخش مراقبت ويژه مركزي مورد استفاده قرار گرفت. در شرايط منجر به توليد اخطار، دستگاه اخطار زنگي ايجاد مي نمود و در كنار هر چراغ قرمز روشن پيغامي نوشته مي شد. در سيستم اخطار گفتاري، با استفاده از ريزپردازنده تعبيه و برنامه نويسي شده، اخطارهاي تشخيص داده شده به صورت گفتاري با رعايت اولويت شنيده مي شد. ۴۰ پرسش نامه مورد نظر کارکنان، پزشک مقيم بخش مراقبت ويژِه و دستيارهاي بيهوشي درباره تفاوت دو سيستم با نرم افزار SPSS 11 بررسي شد.
يافته ها: ۲۲ نفر (۵۴٫۵%) از پرستاران و پزشكان با اين نظر كه مرگ و مير در دستگاه ونتيلاتور داراي اخطار گفتاري بيشتر است «مخالف» يا «كاملا مخالف» بودند. مدت زمان پاسخ به اخطار زنگي از مدت زمان پاسخ به اخطار گفتاري طولاني تر ارزيابي شد.
نتيجه گيري: به نظر پرسنل بخش مراقبت ويژه، ونتيلاتور داراي اخطار گفتاري موجب آگاهي سريع از مشكل بيمار مي شود. از سوي ديگر، وقتي پرسنل از اختلال به وجود آمده زودتر مطلع شوند و نوع مشكل را نيز بدانند سريع تر به حل مشكل بيمار مي پردازند.