مقاله مقايسه تاثير دو نوع مداخله مديريت مورد (کارشناسان بهداشت و اعضاي خانواده بيماران) بر کيفيت زندگي بيماران اسكيزوفرنيا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در فصلنامه خانواده پژوهي از صفحه ۲۴۱ تا ۲۵۶ منتشر شده است.
نام: مقايسه تاثير دو نوع مداخله مديريت مورد (کارشناسان بهداشت و اعضاي خانواده بيماران) بر کيفيت زندگي بيماران اسكيزوفرنيا
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله خانواده
مقاله کيفيت زندگي
مقاله اسکيزوفرنيا
مقاله مديريت مورد
مقاله مداخله مبتني بر جامعه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پناغي ليلي
جناب آقای / سرکار خانم: ملكوتي سيدكاظم
جناب آقای / سرکار خانم: چيمه نرگس
جناب آقای / سرکار خانم: احمدآبادي زهره
جناب آقای / سرکار خانم: نوري كربلايي اشرف

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين مطالعه به بررسي اثربخشي مداخله مبتني بر جامعه و مقايسه دو نوع مداخله مديريت مورد (کارشناسان بهداشت و اعضاي خانواده بيماران) بر کيفيت زندگي بيماران اسکيزوفرني پرداخته است. اين مطالعه از نوع شبه تجربي بود که در آن ۱۷۶ بيـمار مبتلا به اسکيزوفرنيا تحت دو نوع مداخله مديريت مورد شرکت کردند که با آزمون کيفيت زندگي ويسکانسين قبل و بعد از مداخله مورد بررسي قرار گرفتند. يافته ها نشان دادند کـه نه تنها در تمـامـي خرده مقياس هاي کيفيت زندگي تفاوتي معنا دار بين خدمات گروه کارشناسان و اعضاي خانواده وجود نداشت، بلکه در بعضي از خرده مقياس ها مانند وضعيت اقتصادي، رضايت و علايم بيماري، گروه اعضاي خانواده ميانگين بالاتري کسب کردند. هم چنين مداخله مبتني بر جامعه و مديريت مورد، صرف نظر از گروه ارايه دهنده خدمات در منزل، به بهبود معنا دار کيفيت زندگي انجاميد. در نتيجه براي انجام مداخله مديريت مورد مي توان به اعضاي خانواده بيماران با سطح تحصيل ديپلم نيز اعتماد کرد و ارايه اين گونه خدمات را با هزينه کمتر انجام داد.