مقاله مقايسه تطبيقي تاريخ پيدايش بيمارستان در سرزمين هاي اسلامي و مغرب زمين که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۹ در مجله ايراني اخلاق و تاريخ پزشكي از صفحه ۲ تا ۱۴ منتشر شده است.
نام: مقايسه تطبيقي تاريخ پيدايش بيمارستان در سرزمين هاي اسلامي و مغرب زمين
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تاريخ بيمارستان
مقاله عالم اسلامي
مقاله ايران
مقاله مغرب زمين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: درگاهي حسين
جناب آقای / سرکار خانم: معروفي آيت

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
از نظر تاريخي، پيدايش بيمارستان ها به سه دوره تقسيم بندي مي شود: دوره ايران قبل از اسلام، دوران اسلامي و ايران بعد از اسلام، مغرب زمين و دوره ورود بيمارستان هاي اروپايي و آمريکايي به ايران. اين مقاله با هدف مقايسه تاريخ پيدايش بيمارستان ها در دوره هاي مختلف تهيه و تدوين شده است. اين پژوهش يک مقاله مروري و مقايسه اي است. براي جمع آوري اطلاعات از موتورهاي جست وجوگر رايج و انتخاب مقالات مرتبط و کتب معتبر استفاده شد.
ايران پيش از اسلام داراي قوانين پزشکي خاص خود بود. در دوران اسلامي، بيمارستان به مفهوم مدرن آن به کار مي رفت. پزشکان مسلمان اولين کساني بودند که ميان بيمارستان با معابد، نوانخانه ها، آسايشگاه هاي فقرا و جذامخانه ها تفاوت قائل شدند. ايرانيان در ايجاد و اداره بيمارستان ها، پيشرو ملت هاي متمدن هم عصر خود بودند. اما با شروع قرون وسطي، ساخت بيمارستان ها در مغرب زمين دچار تحول شد.
در طي قرون متوالي، دراغلب نقاط مغرب زمين، شيوه هاي درماني در بيمارستان ها به جادو و طلسم ختم مي شد، اما در قلمرو دولت هاي اسلامي بيمارستان هاي پيشرفته اي وجود داشت. اين بيمارستان ها در مقايسه با بيمارستان هاي امروزي داراي مزيت هايي بودند. اگرچه در عصر حاضر، خدمات بيمارستان ها براي حل مشکلات جدي نظام سلامت برکسي پوشيده نيست، اما به دليل ساختار نامناسب نظام سلامت و رويکردهاي نادرست به مراقبت هاي پزشکي، اين نوع خدمات در اين مقطع تاريخي مورد انتقاد صاحب نظران و منتقدين قرار گرفته است.