مقاله مقايسه سبكي مصباح الهدايه امام خميني و تمهيدات عين القضاه همداني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در سبك شناسي نظم و نثر فارسي (بهار ادب) از صفحه ۳ تا ۱۱ منتشر شده است.
نام: مقايسه سبكي مصباح الهدايه امام خميني و تمهيدات عين القضاه همداني
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله امام خميني
مقاله مصباح الهدايه
مقاله عين القضاه
مقاله تمهيدات
مقاله مقايسه سبكي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اكبري منوچهر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امام خميني و عين القضاه همداني را اگر از لحاظ مكتب عرفاني نتوان برابر نهاد، اما از جهت ويژگيهاي سبكي آنهم از بعد الفاظ، نوع خطابها، زبان و شباهتهاي نوشتاري نميتوان مانندگيها و شباهتهايشان را منكر شد. كاربرد واژه هايي كه صميميت زباني را تقويت ميكند و لحن كلام را دوستانه و دلنشين ميسازد از ويژگيهاي هر دو اثرست. وجود اشعار عرفاني فارسي و عربي از ويژگيهايي است كه هر دو عارف بخصوص عين القضاه از آنها مدد ميگيرند تا انتقال مفاهيم بلند عرفاني را ساده كنند.
استشهادهاي متعدد و ظريف و دقيق از درياي گهر خيز قرآن و بهره مندي هر دو از لطايف و آيات قرآني از وجوه اشتراك آن دو است از جمله وجوه اختلاف اين دو عارف اينكه عين القضاه از مكتب عرفاني ائمه شيعه محروم است ولي حضرت امام در تاييد يافته هاي عرفاني از احاديث نوراني و بلند ائمه شيعه از جمله حضرت امام علي (ع)، امام صادق (ع)، امام حسين (ع) و … بهره مند شده است هر دو عارف در عين طرح مطالب عميق و بلند عرفاني جانب پرهيز و احتياط را كاملا رعايت ميكنند كه از اسرار و رموز عرفاني پرده نگشايند.