مقاله مقايسه سيماي پير در حديقه سنايي و مثنوي مولوي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در پيك نور- علوم انساني از صفحه ۹۵ تا ۱۰۰ منتشر شده است.
نام: مقايسه سيماي پير در حديقه سنايي و مثنوي مولوي
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پير
مقاله سالک
مقاله مرشد
مقاله حديقه سنايي،‌ مثنوي معنوي
مقاله ادبيات عرفاني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: روزبهاني عليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پير در عرفان اسلامي جايگاه ويژه‌اي دارد. مريد نيازمند راهنمايي اوست تا از گمراهي ها نجات يابد و به مقصود برسد. کتاب هاي عرفاني نيز، کم و بيش، به ترسيم و توصيف سيماي پير پرداخته اند و اهميت، لزوم و ويژگي هاي او را به روشني برشمرده اند. در اين ميان حديقه سنايي و مثنوي مولوي اهميت خاص و نقش بنيادي دارند.
حديقه، به عنوان نخستين كتابي كه مفاهيم عرفاني و اخلاقي را به طور مشخص وارد حوزه ادبيات فارسي كرده و مثنوي، به عنوان كامل كننده اين راه، از اهميت خاصي برخوردارند. سنايي با حکايات و ابيات منفرد به ويژگي ها و اهميت پير اشاره مي كند. اما به اندازه مولانا به تشريح جزييات نمي پردازد. تفصيل سخنان مولانا در اين زمينه و دقت او در توصيف شخصيت پير، ناشي از تحولات جامعه است كه بر عرفان و تصوف تاثير مستقيم نهاده و نيز تكامل ادب صوفيه كه به روشن شدن گوشه هاي تاريك و ناگفته عرفان منجر شده است. تكاملي كه حاصل آن وجود نابغه اي به نام مولانا نيز هست. مقايسه جلوه هاي پير در اين دو اثر در روشن شدن برخي از گوشه ها و زواياي اعمال و رفتار پير و درک صحيح اين متون بي تأثير نخواهد بود.