مقاله مقايسه غلظت متانول موجود در عرقيات گياهي توليد شده به روش سنتي در عطاري هاي شهر اراك و عرقيات گياهي توليد شده به روش صنعتي با مارك هاي تجارتي متفاوت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۸ در مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك (ره‌ آورد دانش) از صفحه ۸۵ تا ۹۱ منتشر شده است.
نام: مقايسه غلظت متانول موجود در عرقيات گياهي توليد شده به روش سنتي در عطاري هاي شهر اراك و عرقيات گياهي توليد شده به روش صنعتي با مارك هاي تجارتي متفاوت
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گياهي
مقاله عرقيات
مقاله متانول
مقاله اسپکتروفتومتر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صلحي حسن
جناب آقای / سرکار خانم: دلاور مصطفي
جناب آقای / سرکار خانم: چشم جهان بين امير
جناب آقای / سرکار خانم: عبدالهي مهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: متانول باعث مسموميت هاي كشنده بي شماري مي شود. مصرف طولاني مقادير كم آن نيز مي تواند باعث مسموميت قابل توجهي گردد. گزارش هاي غير انتشار يافته و پراكنده از بعضي پزشكان مبني بر وجود علايم مسموميت با متانول از جمله كوري در مصرف كنندگان مزمن عرقيات گياهي وجود دارد. با توجه به نوع تهيه عرقيات گياهي و نيز علايم ايجاد شده در اثر مصرف مزمن آنها احتمال توليد متانول در پروسه توليد اين عرقيات وجود دارد. لذا بر آن شديم ميزان متانول رادر محصولات مختلف موجود بسنجيم.
روش كار: در اين پژوهش مقطعي – تحليلي سه نمونه از هريك از عرقيات گياهي پرمصرف (بيدمشك، خارشتر، شنبليله، شويد، كاسني و نعناع) توليد شده توسط عطاري هاي مختلف در شهر اراك و هم چنين سه نمونه از همان نوع عرقيات، توليدي كارخانه با مارك هاي تجاري مختلف جمع آوري گشت. هر نمونه پنج بار به روش اسپكتروفتومتري تحت آناليز قرار گرفت.
نتايج: بيشترين ميزان غلظت متانول مربوط به يك نمونه عرق نعناع توليد شده به روش صنعتي (۴۱۵٫۰۴ قسمت در ميليون) و كمترين آن مربوط به يك نمونه عرق شنبليله توليد شده به روش دست ساز (۶۰٫۲۶ قسمت در ميليون) است. از لحاظ آماري تفاوت معني داري بين غلظت متانول عرقيات گياهي توليد شده به روش دست ساز با عرقيات گياهي توليد شده به روش صنعتي وجود نداشت.
نتيجه گيري: با توجه به مصرف مزمن بعضي از عرقيات گياهي، احتمال بروز مسموميت با متانول وجود دارد و به علت عدم وجود حداكثر غلظت مجاز براي عرقيات فاقد اتانول، توصيه مي گردد علاوه بر اطلاع رساني به مردم، حد مجازي نيز براي آن تعيين گردد.