مقاله مقايسه يافته هاي باليني و راديولوژيک در تروماي بيني و بررسي اپيدميولوژيک آن در مراجعين به اداره كل پزشكي قانوني استان آذربايجان شرقي در سال ۸۷-۱۳۸۶ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله علمي پزشکي قانوني از صفحه ۲۸ تا ۳۲ منتشر شده است.
نام: مقايسه يافته هاي باليني و راديولوژيک در تروماي بيني و بررسي اپيدميولوژيک آن در مراجعين به اداره كل پزشكي قانوني استان آذربايجان شرقي در سال ۸۷-۱۳۸۶
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شكستگي بيني
مقاله ‌گرافي بيني
مقاله ‌علايم شکستگي بيني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قره داغي جابر
جناب آقای / سرکار خانم: صمدي راد بهرام
جناب آقای / سرکار خانم: قطره ساماني ونوس
جناب آقای / سرکار خانم: خاتمي زنوزيان آرزو
جناب آقای / سرکار خانم: كلاهي فريناز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: شكستگي استخوان بيني شايع ترين شكستگي استخوان هاي صورت مي باشد. عليرغم اينكه تشخيص آن آسان به نظر مي رسد ولي گاه تشخيص آن به صورت مساله اي بغرنج تظاهر مي يابد. با عنايت به ديه قابل توجه شكستگي بيني در قانون مجازات اسلامي، تشخيص و تاييد شكستگي جديد استخوان بيني به جهت احقاق حق طرفين دعوي بسيار مهم و ضروري است.
روش بررسي: در اين مطالعه كه از نوع بررسي موارد (case- series) مي باشد. ۱۰۱۹ نفر از مراجعين اداره كل پزشكي قانوني آذربايجان شرقي در سال ۸۶ و ۸۷ كه ادعاي وارد شدن ضربه به بيني را داشتند، ابتدا توسط پزشكان قانوني واحد معاينات مورد معاينه قرار گرفتند و سپس راديوگرافي استخوان بيني آنان توسط متخصص آن اداره كل بررسي شد و در ادامه مصدومين توسط متخصص گوش و حلق و بيني آن اداره كل معاينه شدند.
يافته ها: اكثر افراد بررسي شده مرد (%۸۷٫۶) بودند، ميانگين سني حدود ۲۰ سال و تحصيلات اغلب افراد در حد ديپلم و يا زير ديپلم بود. %۴۴٫۳ افراد شغل آزاد داشتند. فاصله زماني بين ايراد ضربه و معاينه اغلب ۳-۲ روز بود. در معاينه تخصصي گوش و حلق و بيني در %۵۱٫۹ موارد وجود شكستگي بيني تاييد گرديد ولي در گزارش متخصص راديولوژي وجود شكستگي بيني در %۶۰٫۴ موارد گزارش گرديد. شايع ترين علايم مثبت در معاينه گوش و حلق و بيني تورم و كريپيتاسيون بودند. در حدود %۸۰ موارد يافته هاي باليني با نتايج راديولوژي همخواني داشت ولي در %۲۰ موارد اين همخواني رويت نشد.
نتيجه گيري: با توجه به عدم همخواني نتايج يافته هاي باليني و راديوگرافي در يك پنجم افرادي كه دچار تروماي بيني شده بودند، ضروري است كه در مطالعه ديگري با بهره گيري از روش هاي تشخيصي ديگري (مثل سي تي اسكن) كه دقت بيشتري دارند، مشخص شود در حالاتي كه در تشخيص شكستگي بيني، اختلاف بين يافته هاي باليني و يافته هاي حاصل از مشاهده گرافي ساده پيش آمد، كدام يك قابل اعتماد و ارجح خواهد بود؟