سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: دومین همایش سراسری طب اورژانس

تعداد صفحات: ۲

نویسنده(ها):

مسعود ثقفی نیا –
ناهید نفیسی –
شهرام علمداری –
یاشار محرم زاده –

چکیده:

حوادث و تروما در سراسر جهان هر ساله قربانیان رابه همراه دارد در ایران آمار مرگ و میر بیماران ترومایی به صورت غی قابل قبولی بالا می بادش. مثلا حوادث جاده ای در ایران بر خلاف اکثر نقاط جهان ۲۰% مرگ و میر دارد همچنین اگر ترومای شایع در کشور مثل ترومای سقوط از ارتفاع ، تصادفان ، اصابت تیر ، و ترکش و ضرب وشتم ، انفجار ناشی بمب گذاری ، مین ، UXO ، غرق شدگی و ترومای ناشی از حوادث غیر مترقبه مثثل سیل ، زلزله و … را اضافه نمائیم با آمارهای جهانی تفاوت فاحش مشاهده می شود ، لذا لازم است برای پژوهشی ، کنترل عملیات و … می تواند تعریف شود که برنامه ارائه شده توسط این طرح در قالب نوعی فن آوری جدید آموزشی می باشد که به ترتیب و آموزش نیروی انسانی ماهر و هدایت این نیروها به سمت مباحث تروما می باشد.
روش تحقیق:
در مطالعه ای که به صورت مداخله ای Interventionalانجام شد ، به تعداد ۱۴۴ نفر از پزشکان و پرستاران با تجربه مراکز درمانی آومزش پیشرفته احیاء بااستفاده از مدل حیوانی داده شد و آزمون های تستی و تشریحی و عمل قبل و پس از کارگاه از ایشان گرفته و با مقایسهاین نمرات میزان پیشرفت و سطح آگاهی افراد شرکت کننده با نرم افزار آماری SPSS سنجیده شود.
نتایج:
از ۱۴۴ نفر مورد مطالعه که از سراسر کشور در این کارگاه حضور داشتند ، ۷۳ نفر پزشک و ۷۱ نفر پرستار بودند . قبل از شروع دوره امتحان تستی و تشریحیانجام و در حین دوره قبل از کار عملی آزمون و توانایی افراد گرفته شده ، این نمرات با نمرات پایان دوره و بعد از کار روی مانکن و حیوان مقایسه می شود. با اجزاء این فن آوری جدید مقایسه کیفی سطح آگاهی بلافاصله پس از اتمام کارگاه از ۲۶ به ۵۸ و مقایسه کمی از سطح آگاهی از ۴۹ به ۶۵ ارتقا یافت. همچنین توانایی عملی افراد که همگی از نیروهی رسمی و زبده سپاه بودند ، از ۴۶به ۷۵ رسیده بود . در ضمن مشخص گردید این دوره ها بای کاربران شرکت کننده از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله بسیار مثمر ثمر بوده است.
بحث و نتیجه گیری:
با اجراء فن آوری جدید آموزشی با استفاده از مدل حیوانی در زمینه برخورد با مصدومین خصوصا در جنگ های نامتقارن و نامنظم و بخصوص در موارد پیش بیمارستانی می توان نیروهای امدادی را به سطح قابل قبولی از کارائی رساند تا در نبود وسائل و تجهیزات و پیشرفتهو با حداقل امکان بتوانند حداکثر کمک را به مجروح انجام دهند . همچنین در این دوره ها نیروهای زبده و توانا انتخاب شده تا در ماموریت های ویژه از ایشان استفاده گردد.