سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: دومین همایش صنایع فراساحل و حضور در بازارهای جهانی

تعداد صفحات: ۱۵

نویسنده(ها):

مجید عباس پور – دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده مکانیک
سولماز توتونچیان – دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
تورج دانا – شرکت نفت فلات قاره ایران

چکیده:

انجمن بین المللی تولید کنندگان نفت و گاز (OGP) در سال ۱۹۷۴ تاسیس گردید. از اهداف این انجمن می توان به یکپارچگی سازی سیستم HSEMS کمپانی ها و پیمانکاران تولید کننده نفت و گاز و مدون سازی کلیه رویه های اجرایی در این زمینه اشاره کرد.
در مقاله حاضر سعی شده است تا شاخص های مدیریت ایمنیمرتبط با عملکرد کمپانی ها و پیمانکاران تولید کننده نفت و گاز در بخش های خشکی و فراساحلی، شامل ۳۹ شرکت از ۷۵ کشور جهان و بالغ بر دو میلیارد و سیصد وهشتاد و یک میلیون نفر ساعت کاری مورد آنالیز ، ارزیابی و مقایسه قرار گیرد.
شاخص های مقایسه ای سیستم مدیریت ایمنی، مورد استفاده در این مقایسه عملکردی شامل تعداد مرگ و میرها، زمان از دسته کاری و مجموع حوادث ثبت شده بوده است.
شایان ذکر است که در سال ۲۰۰۵ میلادی کلیه کمپانی ها و پیمانکاران بین المللی تولید کننده نفت و گاز جهانی بهبود قابل ملاحظه ای را در شاخص های سنجشمدیریت ایمنی به نمایش گذاشته اند که نقش بسیار مهمی در کاهشحوادث منجر به فوت در پروژه ها داشته است.
لذا با توجه به روند افزایش چشمگیر فعالیت های پیمانکاری در بخش نفت و گاز کشور و نوپا بودن شرکت های پیمانکاری (به عنوان کمپانی) لازم است تا پیش بینی ها، برنامه ریزی ها و تمهیدات مدیریتیلازم به جهت حفظ جان انسان به عنوان محور توسعه پایدار و کاهش حوادث، معمول گردد.
در این مقاله همچنین سعی شده است تا پیشنهادات لازم به چهت پیوستن شرکت ملی نفت ایران به انجمن بین المللی تولید کنندگان نفت و گاز ارایه گردد.