مقاله مقدمه اي بر فناوري قرار دادن ايمپلنت به كمك كامپيوتر (Computer Guided Implantology) مروري بر مقالات، تاريخچه و مفاهيم اوليه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۹ در مجله دندانپزشکي (دانشگاه علوم پزشکي تهران) از صفحه ۴۹ تا ۶۰ منتشر شده است.
نام: مقدمه اي بر فناوري قرار دادن ايمپلنت به كمك كامپيوتر (Computer Guided Implantology) مروري بر مقالات، تاريخچه و مفاهيم اوليه
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ايمپلنت دنداني
مقاله جراحي
مقاله ايمپلنتولوژي
مقاله كامپيوتر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نيك زاد سكينه
جناب آقای / سرکار خانم: آذري عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بسياري از مشکلاتي که در حين جراحي و تهيه پروتز در ايمپلنتولوژي بوجود مي آيند غالبا ناشي از تشخيص غلط، طرح درمان نادرست و قرار دادن نامناسب ايمپلنت مي باشند. با توجه به اينکه اين قبيل مشکلات همواره مورد بحث محافل علمي بوده و هست، در اين مقاله سعي بر آنست که از طريق روش CAD/CAM ويژه اي که به آن Rapid prototyping اطلاق مي شود و با استفاده از ابزار آلات پيشرفته و نرم افزارهاي مدرن، روش نويني در معالجات ايمپلنت به همگان معرفي گردد. در اين روش با کمک روش هاي سه بعدي گرافيکي و شبيه سازي دقيق نحوه قرار دادن ايمپلنت، يکسري راهنماي جراحي بسيار دقيق به دست مي آيد که در آن بهترين مسير قرارگيري ايمپلنت بر حسب ميزان درجه تراکم و دانسيتي استخوان از يک طرف و بهترين محل از نقطه نظر اکلوژن فعلي از طرف ديگر به دقت مشخص شده و به سادگي در دهان بيمار پياده مي شود. در اين مقاله تا حد امکان مفاهيم، قابليت ها و کارآيي يکي از پيشرفته ترين روش هاي مزبور از جهات مختلف مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد.