مقاله مقدمه اي بر مطالعات کمي در مديريت (مورد مطالعه: کاربرد داده کاوي در مطالعات مديريت) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در مطالعات كمي در مديريت از صفحه ۱ تا ۱۳ منتشر شده است.
نام: مقدمه اي بر مطالعات کمي در مديريت (مورد مطالعه: کاربرد داده کاوي در مطالعات مديريت)
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله داده کاوي
مقاله انبار داده
مقاله شبکه عصبي
مقاله پرس و جو
مقاله درخت تصميم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوري بروجردي پيمان
جناب آقای / سرکار خانم: اسگندري وهب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
داده کاوي، فرايند مرتب سازي و طبقه بندي داده هاي حجيم و آشکارسازي اطلاعات مرتبط باهم مي باشد. امروزه داده کاوي به عنوان يکي از ابزارهاي بسيار مهم مديران جهت شناخت وضعيت دقيق تر سازمان و همچنين کمک در اتخاذ تصميمات مناسب کاربرد دارد. با استفاده از اين تکنيک، داده هاي موجود در سازمان با بکارگيري ابزارهاي نرم افزاري، مورد بررسي و تحليل دقيق قرار مي گيرد تا الگوهاي پنهان و پيچيده اي که در آنها وجود دارد کشف و استخراج گردد. داده کاوي را مي توان نسل سوم تکنولوژيهايي ناميد که با داده سروکار دارند. در نسل اول يا نسل سنتي، فقط انجام پرس و جو هاي ساده امکان پذير بود، مثلا تعداد فروش يک کالاي خاص چقدر است؟ ميزان خريد يک مشتري خاص در ماه جاري چه مبلغي است؟ در نسل دوم يا همان پردازش لحظه اي برخط (OLAP) امکان پرس و جوي همزمان چند بعدي فراهم گرديد. در اين روش به عنوان مثال به سوالاتي مانند: «ميزان فروش محصولات به تفکيک فروشنده، خريدار و مسير خاص چقدر است؟ » بصورت لحظه اي و با استفاده از مکعب تصميم و گزارش ماتريسي پاسخ داده مي شود. اما در نسل سوم يا همان داده کاوي فقط مساله پرس و جو و دريافت گزارش ها از داده ها نيست، بلکه از حجم انبوه داده ها، الگوهايي کشف مي شود که هيچ وقت امکان کشف اين الگوها در OLAP يا روش سنتي وجود نداشت. انواع اطلاعات و الگوهايي که از طريق داده کاوي بدست مي آيند و کاربرد دارند عبارتند از: وابستگي، تسلسل و توالي، طبقه بندي، خوشه بندي و پيش بيني. براي استخراج اين الگوها اغلب از روشهاي نويني مانند شبکه عصبي و درختهاي تصميم استفاده مي شود. در عمل براي امکان انجام داده کاوي و استفاده از تکنيکهاي فوق الذکر، ابتدا بايد نسبت به ايجاد يک انبار داده مناسب اقدام کرد. يک انبارداده در حقيقت پايگاه داده اي است که داده هاي جاري و همچنين سوابق قبلي تراکنشها را در خود ذخيره کرده و با منابع خارج سازمان نيز ارتباط برقرار مي کند.
اهداف کلي اين مقاله عبارتند از ارايه تعريف دقيقي از انبار داده، بررسي تکنيکها و کاربردهاي داده کاوي و کاربرد آن در مديريت، معرفي شبکه عصبي به عنوان يکي از روشهاي اجراي داده کاوي و بيان مفهوم درخت تصميم و ارتباط آن با داده کاوي.