سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: اولین همایش GIS شهری

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

مجتبی روستائی – کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

چکیده:

در هر توسعه و سازندگی از هر نوع که باشد ، سخن از فضای فیزیکی (زمین) در میان خواهد بود و از مقدماتی ترین اقدامات اولیه، تعیین ابعاد، مساحت و جایگاه آن زمین است(پورکمال، ۲۸:۱۳۷۷)
رشد بی رویه جمعیت وبه تبع آن بهره گیری گسترده ازمنابع، استفاده ازاطلاعات زمین را به عنوان شالوده برنامه ریزی، توسعه و کنترل منابع زمینی الزامی ساخته است. در این میان، تولید انبوه داده ها کارایی روش های سنتی در ذخیره سازی و پردازش اطلاعات، سبب شده مسئولین امر فن آوری رایانه ای را به طور جدی مورد توجه و استفاده قرار دهند. از جمله کاربردهای مهم رایانه در سالهای اخیر، مدیریت داده های مربوط به مالکیت اراضی و ارائه خدمات بهینه به متقاضیان می باشد که طی آن داده های مکانی و توصیفی با سرعتی قابل ملاحظه ادغام میشوند و بدین ترتیب اطلاعات سودمندی تولیدو ارائه می گردد.
همه بهسازیها و خصوصا بهسازی مناطق شهری مستلزم تخریبهایی است . محلات قدیمی و کهنه نمونه آنست. کدام برهان قاطع می تواند بهتر از فراهم بودن نقشه های کاداستر مسائل تملک و محدوده های گذشته، موجودو آینده را مشخص کند. جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس هشت ساله و سازندگیهای متعاقب آن، اهمیت وجود نقشه های کاداستر را بیشتر به اثبات رساند. دعاوی و اختلافات ملکی، حجم قابل توجهی از وقت دادگاه ها و قوه قضائیه را می گیرند. وجود یک کاداستر می تواند درسبک کردن این بار سنگین، نقش مهمی داشته باشد.