مقاله مكاتباتي درباره شيوه تصحيح شاهنامه (ومتون ديگر) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۲ در پيك نور- علوم انساني از صفحه ۷۱ تا ۷۹ منتشر شده است.
نام: مكاتباتي درباره شيوه تصحيح شاهنامه (ومتون ديگر)
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شاهنامه
مقاله كتاب شناسي
مقاله اسناد
مقاله واژه گزيني
مقاله تصحيح متون

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نصيري محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در بخش اول مقاله به اين نكته اشاره شد كه ملت و دولت ايران، با حمايت انديشمندان و دوستداران فردوسي، در تدارك برگزاري هزاره فردوسي همگام شدند و همين امر شور و شوقي در ميان اهل قلم و علاقه مندان به تاريخ و فرهنگ ايران به وجود آورد. مسوولان نيز، به تبع همين انديشه، مصمم شدند جشني در خور شان و منزلت فردوسي برپا سازند. در اين راستا تيمورتاش پس از مكاتبه با استاداني چون عباس اقبال، عنايت الله خان سميعي، ابراهيم پورداود و علامه قزويني و كسب نقطه نظرهاي آنان در زمينه جمع آوري نسخ شاهنامه و شيوه تصحيح متني انتقادي از شاهنامه، با سفراي ايران در كشورهاي فرانسه، تركيه، مصر و هندوستان وارد مذاكره شد و طي مكاتبات مكرر شناسايي نسخه هاي خطي و چاپي و جمع آوري و يا خريد آنها را مورد تاكيد قرار داد. سفراي مقيم كشورهاي مخاطب نتيجه مطالعات خود را به دربار منعكس و دشواريها و راهكارها را بيان كردند. ملت و دولت در يك نقطه با هم اشتراك عقيده داشتند و آن اينكه شاهنامه در طول قرنها چه در دستگاه شهرياران و بزرگان و چه درحلقه رندان و عياران و معركه گيران، گرمي بخش محافل بوده و نقالان با خواندن داستانهاي آن نهال وطن پرستي، نوع دوستي و منش پهلواني را در دلهاي توده مردم كاشته اند و، از اين رو، توجه به شاهنامه و فردوسي را توجه به آرمان هاي ملي و تاريخ كهن ايران زمين تلقي مي كردند.
مراسم هزاره فردوسي در سال ۱۳۱۳ شمسي با حضور خاورشناسان و انديشمندان باشكوه و عظمت تمام، آن سان كه در خور مقام و منزلت حكيم ابوالقاسم فردوسي بود، برگزار گرديد و ملت ايران سرفرازانه در اين همايش پرشكوه شركت كردند و ساختمان آرامگاه حكيم سخنورِ سخن سنج نيز با حضور نمايندگان ملت و دولت گشايش يافت.