سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

عاطفه مسیحی – دانشجوی سال دوم کارشناسی زیست شناسی، دانشگاه پیام نور

چکیده:

توجه به کودکان و نیازهای آنان ازجمله وظایف و مسئولیت های افراد بالغ یک جامعه است. یکی از نیازهای اساسی این قشر حساس نیاز به بازی کردن است که به تبع آن نیازهای دیگر ازجمله نیاز به فضای مناسب بازی، ابزار و وسایل بازی مطرح می شود. از آنجاکه مهندسین فضای سبز و معماران منظر از کسانی هستند که تقریبا سخن درجه اول را در طراحی و ساخت اینگونه مکان ها مطرح می کنند لازم است که انان و دیگر اشخاص مرتبط با اینگونه پروژه ها، اطلاعات و شناخت لازم و کافی در مورد خصوصیات روحی و جسمی کودکان و نوجوانان و نیازهای آنان داشته باشند تا طرحشان با خطاهای کمتر و بازدهی بالاتری رو به رو شود.
از دیگر مسائل مهم در این حرفه، اصول حاکم بر مکان یابی زمین های بازی و طراحی آنهاست. اهم نکات در طراحی آنها شامل ایمن بودن، بهداشتی بودن و جای گیری آنها در اجتماع اطراف و دسترسی آنها میباشد.
طراحی کاشت، ابزار و وسایل بازی، جذابیت ، مدرن بودن، تکراری و خسته کننده نبودن ابزارها، شکل و نحوه بازی ها از دیگر عواملی هستند که باید به دقت طرح شده و مورد بررسی قرار گیرند.
ویژگی های زمین بازی کودکان
باید توجه داشت که دنیای ویژه کودکان دنیایی است که با منطق، خواسته ها و نوع فعالیت آنها مطابقت داشته باشد. نکته مهم این که کودکان معمولا خطر را احساس نمی کنند به همین دلیل تامین امنیت نخستین وظیفه اصلی است که در احداق این فضاها باید در نظر گرفته شود.
در انتخاب زمین بازی کودکان توجه به مسائلی نظیر:
– مکان زمین بازی؛
– وسعت زمین بازی ؛
– کف زمین بازی ؛
– نوع گیاهان کاشته شده در زمین بازی و اطراف آن ؛
– جنس وسایل بازی ؛
– و حفظ نکات ایمنی.
حائز اهمیت می باشند که در متن مقاله به اختصار به آنها پرداخته شده است.