سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

منصور برجیان – مهندس مکانیک و دارای ۳۰ سال تجربه و سابقه فعالیت روی صندلی چرخدار
بهزاد جغتائی – مهندس پزشک و دارای ۸ سال سابقه فعالیت روی صندلی چرخدار

چکیده:

مطابق تحقیقات به عمل آمده توسط گروه A.D.A در امریکا فعالیت زیادی در امر مناسب سازی به صورت جامع و کامل و قانونمند ارائه نموده که این قوانین می تواند الگوی بسیار مناسبی برای مناسب سازی افراد دارای معلولیت در اماکن عمومی تجاری، مسکونی بوده باشد. ضمنا این قوانین در کلیه کشورهای پیشرفته جهان از ۵۰ سال پیش به اجرا در آمده و طی سالخای متمادی سیر تکاملی را پیش گرفته است. به طوری که این قوانین جامع ترین و کامل ترین مرجع برای کشورهای در حال توسعه، از جمله ایران، می باشد.
ضمن بررسی به عمل آمده، کتب برای تدوین قوانین مدون جهت مناسب سازی به صورت اجباری، کافی نبوده، لذا تهیه مرجع فوق به زبان فارسی ضروری و لازم به نظر می رسد . به همین دلیل و بر اساس دستور اکیدد ریاست جمهوری مبنی بر اجرای مصوبه ۱۳۹ بند ج قانون توسعه برنامه سوم و تبصره های ۱و۲ ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب اردیبهشت ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی درجهت مناسب سازی اماکن عمومی ، تجاری، مسکونی در سطح کشور، کلیه وزارتخانه های ذیربط را موظف به انجم این مهم نموده اند. از آنجا که با جستجو در اینترنت به تعداد ۱/۶۷۰/۰۰۰ سایت فعال مربوط به آیین نامه ADA وجود دارد، اهمیت این ایین نامه مشخص شده و کلیه دست اندرکاران و علاقه مندان می توانند با ورود به سایت IDA-IRAN که توسط این گروه فراهم و طراحی شده به کلیه سایت های موجود در دنیا با موضوع فوق، (خصوصا ترجمه فارسی قوانین و مقررات مناسب سازی) تهیه شده، دسترسی حاصل نمایند.
ترجمه ADA به زبان فارسی می تواند برای کلیه طراحان و مجریان و کارفرمایان و مدیران و کلیه دست اندرکاران در امر مناسب سازی مفید بوده و مورد استفاده قرار گیرد. لازم است توضیح داده شود که جهت سهولت استفاده، ترجمه این مجموعه برای اولین بار به صورت کتاب، سی دی و سایت به صورت PDF با اشاره روی بندهاو شماره شکل های بخش مورد نظر به طور خودکار ظاهر شده و به راحتی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.