سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۰

نویسنده(ها):

میرعبدالامیر مقدم نیا دزفولی – جانباز

چکیده:

حیاتنظام مقدس جمهوری اسلامی و پویایی آن مرهون فداکاری هزاران مرد و زن پاک باخته است که با الهام گرفتن ازتعالیم رهایی بخش اسلام، حماسه جاوید در نهاد تاریخ به وجود آورند و برگ زرین در دفتر ادبیات دین به یادگار نهادند و هنوز هم که هنوز است از روشنی انوار آنان، دل های خاکیان اطمینان می یابد. در فرهنگ متعالی شیعه زیارت بارگاه معصومین یادآور مصیبت ها و رنج های بسیار است که در راه گسترش اسلام و دفاع ازآن متحمل شدند. زیارتگاه شهیدان (رضوان ا… علیهم) نیز پایگاه آموزش درس شهادت به زایرین است و چه زیبا امام امت (ره) درموردشان می فرماید:
«شهدای انقلاب بزرگ، چون شهدای صدر اسلام در پشگاه مقدس ربوبی ارزشمند و مورد عنایت حق تعالی و اولیای اسلام ارزشمند خواهند بود. گوارا باید بر این شهیدان، لذت انس و همجواریشان با انبیای عظام و اولیای کرام و شهدای صدر اسلام و گواراتر برآنان باید نعمت رضایت حق که رضوان من الله اکبر.»
در این راستا جهت تجلیل و تکریم از حماسه آفرینی شهیدان همیشه جاوید انقلاب اسالمی و هشت سال دفاع مقدس و به منظور تحقق اهداف عالیه و مقدس انقلاب اسلامی بر یکایک ملت شریف ایران لازم است که تا به پاس قدردانی از اندیشه ها، اهداف و دستاوردهای معنوی این عزیزان و حراست از مزار پاک شهیدان اهتمام ویژه و احساس وظیفه ملی، مذهبی را به تمام کمال به انجام رسانند.
تشکیل هیات امنای گلزار شهدا به منظور پیگیری و تحقق اهداف و سیاستهای پیش بینی شده امر بدیهی و لازم الاجرا می باشد که در این رابطه اهداف و آیین نامه تنظیم شده به منظور نیل به مقاصد ذیل ارائه میگردد.
اهداف:
۱- حفظ و نگهداری و ساماندهی مزار و گلزار شهدا.
۲- ایجاد زمینه و بستر مناسب در گلزار شهدا به منظور بهره گیری از این اماکن مقدس به عنوان مراکز فرهنگی، معنوی کشور.
۳- استمرار امر تکریم و قدرشناسی از شهیدان و زیارت گلزار شهدا برای همیشه.
سیاست ها:
۱- ایجاد هماهنگی بین دستگاه های ذیربط برای تهیه برنامه ریزی و اجرای طرح های جامع و تفصیلی مناسب ساماندهی فرهنگی و خدماتی گلزارها.
۲- استفاده از مبانی حقوقی در جعت قانونمند کردن وظایف.
۳- بهره گیری کامل از امکانات موجود در گلزارها برای انجام فعالیت های فرهنگی و ارائه تسهیلاتخدماتی
۴- ایجاد زمینه برای برگزاری مراسم مناسب فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، تشریفاتی و ملی در محل گلزارهای شهدا.
۵- استفاده از تسهیلات شرقی و قانون کلیه دستگاه های ذیربط به منظور پشتیبانی و حمایت لازم از طرح های عمرانی، خدماتی و فرهنگی گلزار شهدا.
۶- تاکید بر محوریت بنیاد شهید و امور ایثارگران در امر تولیت گلزار شهدا.
۷- جلب مشارکت و حمایت های مردمی به منظور تقویت و تعمیق وگسترش فعالیتها و برنامه های عمرانی، فرهنگی و خدماتی گلزار شهدا.