سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش ملی مناسب سازی محیط شهری

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

اعظم کریمی – دانشجوی رشته ی علوم تجربی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایذه

چکیده:

بشر از بدو تولد دست به تخریب محیط و بر هم زدن اکوسیستم طبیعی آن زده و محیطی مناسب با سلیقه و خواست خود بوجود آورده است. اما حال که به دنبال زندگی در این محیط است، متوجه می شود که این، آن مدینه ی فاضله ای نیست که به دنبالش بوده است. بنابراین در جستجوی راهکارهایی برای بهسازی و مناسب سازی آن می باشد. امروزه مسأله مناسب سازی محیط در راس مسائل ملی مطرح می گردد زیرا تمام مسائل اجتماعی و اقتصادی را تحت تأثیر قرار داده است. مناسب سازی نگاهی کارشناسانه و واقع بینانه نسبت به مسأئل زیست محیطی است مثلا" در وضع قوانین، ساخت و سازها و فن آوری ها و تجهیزات، محیط زندگی و وضعیت افراد اجتماع بر مسائل مادی ترجیح داده شود یکی از مسائلی که تهدید کننده محیط زندگی بشر است، مسأله ی آلودگی هواست.
امروز پیامدهای مختلف آلودگی هوا باعث شده که نظارت، کنترل و کیفیت هوا به صورت امری گریز ناپذیر در راس برنامه های جوامع مختلف قرار گیرد.
آلودگی هوا به وسیله غلضت های بسیار زیاد اکسیدهای گوگرد، منواکسید کربن و ذرات معلق ( کاخانجات صنعتی و دودهای گوگرد ) و نیز مه دودهای گوگردی در اثر احتراق سوخت های فسیلی به ویژه نفت و زغال سنگ که در منابع ثابت الاینده هوا( stationary sources) مانند نیروگاه های برق و کارخانجات ذوب فلزات به وجود می آیند، صورت میگیرد.
اگر چه نقش منابع ثابت آلاینده در تولید مه دود بسیار مؤثرتر از وسایل نقلیه موتوری و خودروها است ولی سهم خودروها در آلودگی هوای شهرهای بزرگ بیشتر می باشد.مقدار co منواکسید کربن ) موجود در هوای شهرها تأثیر قابل ملاحظه ای بر سلامتی انسان ها گذاشته است زیرا این گازدر تداخل با ناقلین اکسیژن در خون انسان باعث بروز اختلال در تنفس سلول ها می شود co در مقایسه با اکسیژن از سرعتترکیب بالاتری با هموگلوبین برخوردار است بنابراین در هنگام تنفس این گاز با هموگلوبین خون ترکیب شده و ترکیبکربوکسی هموگلوبین( COHB )را به وجود می آورد. حتی در غلظت های پایین مونواکسید کربن مقدار اکسیژن منتقلشده، به مقدار زیاد کاهش می یابد. این گاز علاوه بر اختلالات تنفسی در اختلالات روانی نیز تأثیر بسزایی دارد. بر اساس داده های آماری در روزهایی که درصد مونواکسید کربن هوا زیاد است درصد خشونت و جرایم نیز افزایش می یابد.
آنچه که در این مقاله بررسی خواهد شد بررسی همین تأثیر و تأثرات است که عبارتند از :
– اثرات آلودگی هوا در داخل و خارج از کشور
– تأثیر آلودگی در افراد با اختلالات تنفسی و روانی
– ارائه راهکارهای مناسب سازی محیط زیست این افراد