مقاله ميزان بروز بيماري کم کاري مادرزادي تيروئيد در نوزادان متولد شده در استان کردستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۹ در پايش از صفحه ۱۵ تا ۲۰ منتشر شده است.
نام: ميزان بروز بيماري کم کاري مادرزادي تيروئيد در نوزادان متولد شده در استان کردستان
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ميزان بروز
مقاله کم کاري مادرزادي تيروئيد
مقاله غربالگري
مقاله نوزادان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نيلي سيران
جناب آقای / سرکار خانم: قطبي ناهيد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
كم كاري مادرزادي تيروئيد يكي از علل مهم عقب ماندگي ذهني در نوزادان است كه در صورت تشخيص و درمان به موقع عواقب آن قابل پيشگيري است.
در صورت وجود كم كاري تيروئيد در جنين، اختلالاتي در ارگان هاي مهم از جمله سيستم عصبي مركزي و اسكلتي ايجاد مي شود. غربالگري هيپوتيروئيدي نوزادان يكي از برنامه هاي طب پيشگيري است.
اين بررسي آناليز داده هاي برنامه غربالگري مادرزادي تيروئيد در استان کردستان به مدت ۲۹ ماه از ابتداي بهمن ۸۴ تا پايان خرداد ۸۷ است. داده ها هرسه ماه يک بار از کليه مراکز نمونه گيري به سطوح بالاتر ارسال شده و در نهايت آناليز صورت گرفت.
آناليز داده هاي ۲۹ ماه بررسي نشان مي دهد که از ۵۰۵۳۹ نفر غربالگري شده بر اساس نمونه تهيه شده، ۲۴۸۰۶ نفر دختر (۴۹٫۱ درصد) و ۲۵۷۳۳ پسر (۵۰٫۹ درصد) بوده اند. ۴۹۵۷۶ نوزاد (۹۸ درصد) داراي TSH زير ۵mu/L بوده اند و ۷۷۷ نفر (۱٫۵ درصد) داراي ۵<TSH<9.9mu/L (موارد مشکوک) ۱۷۵ نفر (۰٫۵ درصد) نيز داراي TSH>10mu/L بوده اند. تا پايان خرداد سال ۸۷، ۱۲۲ بيمار شناسايي شده اند که از اين تعداد ۱۱۸ نفر (۹۷ درصد) قبل از ۲۸ روزگي و ۴ نفر (۳ درصد) در سن بيش از ۲۸ روزگي تحت درمان قرار گرفته اند. ارزش اخباري مثبت تست غربالگري مورد استفاده ۱۳٫۳ است. تاکنون ميزان بروزي معادل ۱ مورد در ۴۱۴ تولد زنده در استان کردستان بدست آمده است. با توجه به نتايج بدست آمده مي توان نتيجه گرفت ميزان كم كاري مادرزادي تيروئيد در استان كردستان بالا است.