مقاله ميزان مطابقت تشخيصي بيماري هيرشپرونگ به روش فروزن سکشن با نمونه هاي دايمي حين عمل جراحي تک مرحله اي آن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر و آبان ۱۳۸۹ در مجله پزشکي دانشگاه علوم پزشكي تبريز از صفحه ۷ تا ۱۰ منتشر شده است.
نام: ميزان مطابقت تشخيصي بيماري هيرشپرونگ به روش فروزن سکشن با نمونه هاي دايمي حين عمل جراحي تک مرحله اي آن
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بيماري هيرشپرونگ
مقاله فروزن سکشن ،جراحي تک مرحله اي
مقاله پول ترو

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اصلان آبادي سعيد
جناب آقای / سرکار خانم: بادبرين داوود
جناب آقای / سرکار خانم: جمشيدي مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمي باب اله
جناب آقای / سرکار خانم: زرين تن سينا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و اهداف: بيماري هيرشپرونگ يکي از بيماري هاي نسبتا شايع کودکان بوده و در تشخيص افتراقي بسياري از بيماري هاي ديگر و حتي حالت هاي فيزيولوژيک و اختلالات عملکردي قرار مي گيرد، بنابراين تشخيص صحيح آن از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. از سوي ديگر، تعيين صحيح سطح بدون عقده عصبي در کولون حياتي است، چراکه تخمين نادرست منجر به رزکسيون ناکافي يا بيش از حد خواهد گرديد. تعيين سطح آگانگليوز در بيماري هيرشپرونگ از طريق بررسي حين عمل با فروزن سکشن صورت مي گيرد. هدف از اين مطالعه، بررسي ميزان مطابقت تشخيصي بيماري هيرشپرونگ به روش فروزن سکشن با نمونه هاي دايمي حين عمل جراحي تک مرحله اي آن و جايگزيني کامل آن بجاي جراحي هاي چند مرحله اي هيرشپرونگ مي باشد.
مواد و روشها: ۴۰ بيمار به روش ترميم تک مرحله اي عمل شدند. بيوپسي هاي حين عمل جراحي از انتهايي ترين نقطه مشکوک به نداشتن گانگليون شروع و تا منطقه ترانزيشنال ادامه يافت. نمونه هاي دایمي هر بيمار بررسي گرديد و با نمونه هاي فروزن مقايسه شد.
يافته ها: ميزان مطابقت نتايج ارزيابي فروزن سکشن و نمونه دایمي بطور متوسط ۹۸٫۱۷±۱٫۶۰ درصد بود: ۱۰۰% در ۳۶ مورد، ۸۳٫۳% در ۲ مورد و ۸۰% در ۲ مورد. ميزان مطابقت در اولين و آخرين نمونه ها ۱۰۰% بود. اختلاف گزارش شده بدين ترتيب بود: در نمونه ۵ از ۶ نمونه که در بررسي فروزن سکشن “کم” و در بررسي نمونه دايم ” مقداري” گزارش شده بود، و در نمونه ۴ از ۵ که در بررسي فروزن سکشن “معدود” و در بررسي نمونه دايم ” مقداري” گزارش شده بود.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که تطابق بالايي بين نتايج بررسي نمونه هاي فروزن و دايم در بيماران مبتلا به بيماري هيرشپرونگ وجود دارد و مي توان با اطمينان کامل آنرا جايگزين بيوپسي هاي دايمي کرد.