سال انتشار: ۱۳۷۷

محل انتشار: سومین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

براتعلی گلی – دانشجوی کارشناسی ارشد ، دانشگاه تربیت مدرس، بخش علوم جغرافیایی و سنجش

چکیده:

بهره گیری سازمان یافته از تجهیزات رایانه ای اعم از سخت افزار و نرم افزار به همراه اطلاعات جغرافیای (فضایی و غیر فضایی) تشکیل دهنده سیستم اطلاعات جغرافیایی (G.I.S) است که بکارگیری آن از دهه ۱۹۸۰ میلادی در سطح جهان متداول گردیده است.
قابلیتهای گوناگون این سیستم اعم ازذخیره سازی سریع و دقیق داده های فضایی و غیر فضایی بصورت توام، تجزیه و تحلیل و ارائه نتایج به اشکال مختلف سبب شده تا در بسیاری از زمینه های مطالعاتی برنامه ریزی شهری و منطقه ای، مسائل اقتصادی و اجتماعی، امور صنعت، کشاورزی و غیره مورد استفاده قرار گردیده است.
در این مطالعه سعی بر ارائه مطالبی کلی در خصوص بککارگیری سیستم اطلاعات جغرافیایی در مکانیابی و نحوه تشکیل پایگاه داده های فضایی و غیر فضایی شده است.
نتایج مباحث طرح شده، موید عملی بودن بکارگیری سیستم اطلاعات جغرافیایی در مکانیابی بنادر است و نکته مهم این امر قابلیت بکارگیری این سیستم در سطوح مختلف، از طراحی بنادر کوچک صیادی تابنادر بزرگ با عملکرد بین المللی است.
پذیرش بکارگیری این سیستم از سویسازمانهای ذیربط در امر احداث، توسعه و گسترش بنادر از مهمترین عوامل در گسترش این سیستم می باشد و در عین حال مشارکت و همکاری این سازمانها در تهیه و ارائه اطلاعات مورد نیاز پایگاه سیستم اطلاعات جغرافیایی از ضروریات اساسی می باشد.