سال انتشار: ۱۳۸۷

محل انتشار: ششمین کنفرانس بین المللی مدیریت

تعداد صفحات: ۱۶

نویسنده(ها):

مسعود کرباسیان – معاون خدمات شهری شهرداری تهران

چکیده:

توسعه بی رویه شهر و شهرنشینی و تغییرات گسترده ایجاد شده در الگوهای مصرف در عصر حاضر موجب گردیده تا انسان با انواع پدیده های عصر ماشینی دست به گریبان گردد. یکی از دستاوردهای انسان ساخت در چنگ اندازی به منابع طبیعی و رفع عطش سیری ناپذیر مصرف، تولید روز افزون انواع پسماندها در کمیتها و کیفیت های مختلف می باشد.
اهمیت کنترل و حفظ بهداشت محیط زیست انسانی در جوامع شهری از یکسو و ضرورت بالابردن سطح بهره وری سیستماتیک در کلیه مراحل مدیریت پسماند، از سوی دیگر، امروزه موجب گردیده تا مدیریت کلان شهرهای دنیا استفاده از سیستم های نوین مدیریت اجرایی پسماندهای جامد رابعنوان یک وظیفه محلی و ملی، در دستور کار خود قرار داده و در این چارچوب با توجه به سیاستهای و راهبردهای علمی و عملی در نظر گرفته شده، برنامه ها و راهکارهای موثری را در زمینه سیستم های جمع آوری، حمل و نقل، پردازش و دفع پسماندها تدوین و اجرا نمایند.
از آنجا که عمده بودجه مدیریت پسماند جامد، صرف هزینه های جمع آوری و حمل پسماندها و نظافت و پاکیزه سازی شهری می گردد، هر گونه تغییر و برنامه ریزی هدفمند در جهت ارتقاء سیستماتیک آن می تواند در زمینه کاهش مشکلات موجود و بالابردن بهره وری سیستماتیک مدیریت اجرایی پسماند، تاثیرات مطلوب و بسزایی داشته باشد.