سال انتشار: ۱۳۸۵

محل انتشار: همایش سراسری راهکارهای ارتقاء مدیریت بحران در حوادث و سوانح غیرمترقبه

تعداد صفحات: ۱۳

نویسنده(ها):

امیرحسین محمدی –

چکیده:

یکی از ویژگیهای استان زنجان همانند تمام استانهای دیگر کشور، رشد شهرنشینی است که این امر باعث آسیب پذیری استان بوده و قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی ۳۵ درجه و ۳۷ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۱۵ دقیقه عرض شمالی و ۴۷ درجه ۱۰ دقیقه تا ۴۹ درجه ۲۵ دقیقه طول شرقی که وسعتی درحدود ۲۲۱۶۴ کیلومتر مربع و همسایگی با هفت استان کشور (کردستان، اردبیل، گیلان، قزوین، همدان، آذربایجان غربی و شرقی) ضرورت پهنه بندی و قابلیت اراضی قابلیت استان را به عنوان استان معین برای اسکان آسیب دیدگان حوادث سوانح دو چندان می سازد. که باید به صورت علمی و با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) صورت گیرد. یعنی در مکان یابی باید از موقعیت خصوصی (بهم پیوستگی رشته کوههای زاگرس و البرز) ارتفاعات و دره های همجوار و وضعیت لرزه خیزی و محدوده گسلهای فعال و شیبب منطقه و گرادیان حرارتی استان و اهمیت بارشها و منابع ابهای سطحی و زیر زمینی که نقش مهم و رابطه تنگاتنگی بامکان یابی و استقرار اردوگاهها دارند با استفاده از (GIS) بهترین و مناسبترین و کم خطرترین از نظر حوادث و سوانح و امنیت و کنترل اردوگاهها در شهرستان های استان در نظر گرفت که ذیلا به بیست اردوگاه اشاره می گردد.
۱٫ شهرستان زنجان: پارکهای جنگلی شماره ۱، شماره ۲ وشماره ۳ زنجان. ۲ کیلومتری شمال روستای گاوازنگ – اراضی شمالی روستای رجعین واقع در ۷۵ کیلومتری غرب شهر زنجان – اراضی جنوبی روستای قره بلاغ واقع در ۳۰ کیلومتری شرق زنجان (مجموعا ۷ اردوگاه)
۲٫ شهرستان ابهر: پارک ورودی از سمت تهران – پارک ورودی از سمت زنجان – ۲ کیلومتری شمالی شهر سلطانیه (مجموعا ۳ اردوگاه)
۳٫ شهرستان خردمدره: به علت وجود اراضی مرغوب – رودخانه – جاده – راه آهن تنها مرکز در ۳ کیلومتری شمال شهر پیشنهاد می گردد. (۱ اردوگاه)
۴٫ شهرستان خدابنده : پارک خروجی شهر به سمت زنجان – ۱۵۰۰ متری شمالی شهر گرماب – ۱ کیلومتری جنوب شهر زرین رود – ۲ کیلومتری شرق شهر سجاس (مجموعا ۴ اردوگاه)
۵٫ شهرستان ایجرود : ۲ کیلومتری شهر زرین آباد به سمت بیجار (۱ اردوگاه)
۶٫ شهرستان ماهنشان: به علت سیل گیری شهر ماهنشان اردوگاه باید به بیرون شهر منتقل گردد. روستای سریک در ۳ کیلومتری جنوب ماهنشان پیشنهاد میگردد . پارک شهر دندی به سمت تکاب . (مجموعا ۲ اردوگاه)
۷٫ شهرستان طارم: ۳ کیلومتری شرق شهر گیلوان به سمت رودبار – جنوب روستای چورزق – مجموعا ۲ اردوگاه)
مجموعه مساحت اردوگاه ها برابر با ۳۶۰۰۰۰ متر مربع می باشد. هر اردوگاه به طور متوسط ۱۸۰۰۰ متر مربع مساحت خواهد داشت. و پذیرش نهائی ۱۲۰۰۰ نفر می باشد هر اردوگاه به طور متوسط پذیرش ۶۰۰ نفر را خواهد داشت.