سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: ششمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۲

نویسنده(ها):

نینا زمانخانی –

چکیده:

نانوتکنولوژی پهنه ای ازعلم است که درآن ابعاد و تلورانسهایی با دقت یک دهم تا صد نانومتر نقش حیاتی ایفا می کند.که جهانی حیرت انگیز را پیش روی دانشمندان قرار داده است.پیشرفتهای پرشتابی که دراین عرصه به وقوع می پیوندد بیانگر پیامی است: بشر درآستانه دستیابی به توانایی های بی بدیل برای تغییر پیرامون خویش قرارگرفته است و جهان و جامعه ای که به مدد این فناوری جدید پدیدار خواهد شد تفاوتهای بنیادی با جهان آدمی در گذشته خواهد داشت.
نانوتکنولوژی در تمامی عرصه ها و علوم تحولی شگرف آفریده است که می توان به تولید نانوذرات دارویی در علم پزشکی اشاره نمود که توزیع دارو را در قسمتهای مختلف بدن آسانتر می کند و می تواند در درمان بیماریهایی مانند سرطان موثر باشد و یا در صنعت الکترونیک که می تواند موجب تولید نانو نیمه هادیهاو نانوترانزیستورها گردیده وعلوم کامپیوتر را نیز متحول سازد.همچنین با استفاده از سیستم نمک زدایی و تصویه پیشرفته آب دریاهاواقیانوسها را به آب اشامیدنی مبدل سازد و با کاستن آلاینده هامحیطی سالم برای زیستن فراهم آورد و هزاران زمینه دیگر که ارمغان این فناوری می باشد.
در مقایسه پیشرفت این تکنولوژی در کشورهای دنیا و میزان ارزش گذاری وتخصیصسرمایه جهت تحقیق وتوسعه نانو می توان به سرمایه گذاری کلان دولت های آمریکا,ژاپن,کره جنوبی,کانادا,فرانسه,بلژیک و برخی دیگر ازکشورهای اروپایی اشاره نمود.
اما تاثیرات این علم جدید بر اقتصاد جهانی و بازارهای سرمایه مبحثی است که نیاز به تعمق شگرفی دارد.
طبق پیش بینی ها بازار جهانی کالاها و خدماتی که ازنانوتکنولوژی استفاده می کنند یک تریلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ رسیده و ۲ میلیون نفر در این زمینه شاغل خواهند بود و این نشانگر بروز تغییرات بازار در همه عرصه ها و صنایع می باشد. صنایعی مانند الکترونیک , فولاد,پتروشیمی,بیوتکنولوژی ,انرژی و سایر زمینه های وابسته.
اما می توان به پیامدهای منفی این فناوری جدید همچون ورشکستگی صنایع قدیمی,به خطر افتادن امنیت کشورها و ساخت سلاحهای هوشمندتر و نامرئی تر,کاهش تقاضای نیروی انسانی در محیطهای صنعتی اشاره نمود.
اما جایگاه کشورمان در این عرصه و پیشرفت در زمینه نانو مستلزم ارائه راهکارها و زیر ساختهایی می باشد که از جمله می توان به آموزش , فناوری اطلاعات و تبادل افکار با سازمانهای جهانی مرتبط, افزایش تحقیقات و تخصیص بودجه ای جداگانه برای تحقیق و توسعه در زمینه نانووحمایت از افراد مستعد در این زمینه اشاره نمود.در مجموع جهت پیشگامی در این عرصه نباید از کاروان جهانی بازماند.