مقاله نبردهاي تن به تن رستم در نسخه خطي شاهنامه رشيدا محفوظ در كتابخانه كاخ گلستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز – زمستان ۱۳۸۸ در مطالعات هنر اسلامي از صفحه ۱۳۳ تا ۱۴۸ منتشر شده است.
نام: نبردهاي تن به تن رستم در نسخه خطي شاهنامه رشيدا محفوظ در كتابخانه كاخ گلستان
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مكتب
مقاله اصفهان
مقاله نگارگري صفويه
مقاله شاهنامه رشيدا
مقاله جنگ هاي تن به تن رستم
مقاله كتابخانه ي كاخ گلستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شاه پسندحسين آبادي پروين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
دوره صفويه با پايتختي اصفهان، دست آوردهاي قابل توجهي را به ارمغان گذاشته است.در اين ميان هنر کتاب آرايي در مکتب اصفهان، در بردارنده نمونه هاي کتاب هاي مصور ارزشمند هنري است.شاهنامه نگاري نيز از سنت ها و سياست هاي فرهنگي حاکمان ايراني بوده است.
که بر اساس روش مرسوم سفارش مصورسازي نسخه اي از شاهنامه، با هدف تجليل و کرامت سلطنت، توسط حاکمان ايراني، صادر مي گردند. موزه هاي هنري داخلي و خارج ايران شاهنامه هاي مصور زيادي از دوره صفويه در خود محفوظ دارند که هر يک در تحليل تحولات نقاشي مکتب اصفهان نقشي مهم ايفا مي کنند.در اين ميان شاهنامه رشيدا، يکي از نسخه هاي مهم خطي مصور اين دوره که هم اکنون در کاخ موزه گلستان تهران نگه دراي مي شود جهت بررسي انتخاب شده است.
نگاره هاي شاهنامه رشيدا داراي ترکيب بندي و رنگ بندي قابل توجهي است که نمايانگر تبحر نگارگر آن است.همچنين خوشنويسي زيباي آن حکايت از مهارت کاتب دارد.اين نسخه بالغ بر ۹۳ تصوير دارد.البته در اين مقاله تنها آن دسته تصاوير مرتبط با جنگ هاي تن به تن رستم پهلوان انتخاب گرديده و با توجه به سبک و ويژگي هاي نگارکري آن بررسي شده است.
اهداف مقاله؛
۱- بررسي موضوعي و زيبايي شناسي نگاره هاي نسخه شاهنامه رشيدا، با موضوع نبردهاي تن به تن رستم ۲- دستيابي به شاخصه هاي سبكي نسخه رشيدا
سوالات مقاله:
۱- در تصويرپردازي شاهنامه رشيدا، نگارگر چه ويژگي هنري را مدنظر داشته است؟
۲- زیبا شناسی و مضامین نبردهای تن به تن رستم در شاهنامه رشیدا دارای چه شاخصه هایی هستن؟