سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: نهمین کنفرانس سراسری شبکه های توزیع نیروی برق

تعداد صفحات: ۸

نویسنده(ها):

اعتضاد مقیمی –

چکیده:

یکی از دغدغه های اصلی شرکت های توزیع و برقهای منطقه ای در اواخر هر سال پیش بینی بودجه مورد نیاز و تفکیک آن به فعالیتهای مختلف می باشد .
مثلاً هر شرکت بایستی تعیین کند که در سال آیند ه به چه میزان بودجه در بخشهای توسعه و احداث و اصلاح و بهینه سازی نیاز دارد .
علاوه بر اینکه بایستی بودجه مورد نیاز هر شرکت توزیع بطور کلی تعیین و اعلام شود بایستی میزان ریالی و فیزیکی انجام کار از جمله طول شبکه فشار ضعیف و فشار متوسط زمینی و هوایی و تعداد پستهای هوایی و زمینی و احداث ساختمان پستهای زمینی و … که باید در سالهای بعد نصب و بهره برداری شوند به تفکیک اعلام و بر اساس قرارداد نسبت به تخصیص اعتبار به تفکیک مناطق و امورها اقدام نماید . اگر با دید کلان به این قضیه نگاه کنیم می توان با استفاده از روش های کاملاً علمی ، بودجه مورد نیاز برای سالهای آینده را پیش بینی نمود و با این کار ، دست تصمیم گیران و بودجه گذاران را برای برنامه ریزی مناسب و اخذ این بودجه از دولت باز خواهد بود .
در حقیقت با این روش می توان به نحوه تشخیص بودجه سر و سامان داده و از کارهای مقطعی و بعضاً ناهماهنگ جلوگیری کرد . در این نوشته به ۶ روش مناسب جهت پیش بینی و اختصاص بودجه پرداخته شده است که هر کدام ویژگی ها و مزایا و معایب خود را دارا است ، که هر کدام در جای خود بررسی خواهد شد .