مقاله نحوه نگارش گزارش اختراع به منظور ثبت پتنت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۵ در رشد فناوري از صفحه ۲۴ تا ۲۷ منتشر شده است.
نام: نحوه نگارش گزارش اختراع به منظور ثبت پتنت
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ثبت پتنت
مقاله ثبت اختراع

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بختياري محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: باقري سيدكامران

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امروزه بخش اعظم دارايي هاي شرکت ها و مراکز پژوهشي مهم جهان را دارايي هاي فکري آنان تشکيل مي دهد. اين دارايي ها که به طور عمده حاصل فعاليتهاي فکري و تحقيقاتي است به شکل هاي گوناگون ديده مي شود و انواع مهم آن عبارت است از اختراع ثبت شده (پتنت)، علايم تجاري و خدمات، طرح هاي صنعتي و رازهاي تجاري.
همانطور که حقوق اشخاص مالک دارايي هاي عادي فيزيکي و مرسوم مثل زمين، ساختمان، اتومبيل و … در قوانين کشورها پيش بيني شده، حقوق مرتبط با دارايي هاي فکري نيز در حقوق مالکيت فکري ديده شده است.
بنابراين حقوق مالکيت فکري به معناي عام خود عبارت است از حقوق قانوني حاصل از فعاليت ذهني و فکري در زمينه هاي صنعتي، علمي، ادبي و هنري، حقوق مالکيت فکري به دو بخش مالکيت صنعتي و حق انحصاري اثر تقسيم مي شود.
اختراع، چگونگي ثبت و حمايت از آن از مباحث مهم حقوق مالکيت صنعتي محسوب مي شود. در اين مقاله سعي شده در مورد شرايط اختراع براي ثبت و نحوه تنظيم گزارش اختراع اطلاعات کاربردي ارايه گردد.