مقاله نظرخواهي راجع به کتاب کافي و ثقه الاسلام کليني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۷ در سفينه از صفحه ۲۱ تا ۳۶ منتشر شده است.
نام: نظرخواهي راجع به کتاب کافي و ثقه الاسلام کليني
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کليني ـ پرسش و پاسخ
مقاله کافي ـ پرسش و پاسخ
مقاله عقل
مقاله کافي ـ اعتبار،حديث
مقاله قرآن
مقاله اهل بيت: – مفسر قرآن
مقاله تدوين حديث

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بياباني اسكويي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: ركني محمدمهدي
جناب آقای / سرکار خانم: محمدي ري شهري محمد
جناب آقای / سرکار خانم: ملكي ميانجي علي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين مقاله شامل پرسشهايي است در زمينه هاي: ۱٫ نقش حديث در شناخت دين ۲٫ جايگاه کتاب کافي در فرهنگ شيعي ۳٫ اهداف شيخ کليني از تنظيم و تدوين کتاب کافي ۴٫ نيازسنجي ضرورت پرداختن به تحقيق و ترويج کتاب کافي و شيخ کليني و ۵٫ بايسته هاي پژوهشي مرتبط با کافي و کليني؛ که توسط انديشمندان معاصر: استاد محمّد بياباني اسکويي، دکتر محمدمهدي رکني، حجّت الاسلام محمد محمدي ري شهري و استاد علي ملکي ميانجي پاسخگويي شده است. بر اساس پاسخهاي اين انديشمندان، ۱٫ بر اساس حديث ثقلين سرچشمه اصلي دين قرآن و حديث است. ۲٫ کتاب کافي با توجه به قدمت و جامعيت و اعتبار، نه تنها در چالشهاي فکري زمان خود نقش اساسي داشته است، بلکه براي زمانهاي بعد نيز چنين نقشي دارد. ۳٫ براي ترويج کافي در روزگار حاضر به ويژه با توجه به معارف اعتقادي شيعي، بايد برمبناي آن تلاشهاي بيشتري انجام شود که راه حلي مناسب براي پاسخ به خرافات و تحريفات است. ۴٫ پژوهشهاي حديثي بيشتر و جدي تر براي شناخت کافي لازم است.
همه بزرگان و فقهاي طراز اول شيعه به عظمت و جايگاه ويژه کتاب کافي اعتراف و با نهايت بزرگداشت و تکريم، از مولف آن ياد کرده اند. پرداختن به کتاب کافي، يعني احياي مکتب اسلام و قرار دادن اسلام ناب در اختيار جامعه بشري و خدمت سترگ به علم و فرهنگ و دين.