مقاله نغمه هاي الهي مولانا جلال الدين محمد و جبران خليل جبران (عنوان عربي: الأنغام الإلهية لمولانا جلال‏الدين محمد و جبران خليل جبران) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۷ در مطالعات ادبيات تطبيقي (ادبيات تطبيقي) از صفحه ۱۰۵ تا ۱۲۳ منتشر شده است.
نام: نغمه هاي الهي مولانا جلال الدين محمد و جبران خليل جبران (عنوان عربي: الأنغام الإلهية لمولانا جلال‏الدين محمد و جبران خليل جبران)
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مولوي جلال الدين محمد
مقاله جبران خليل جبران
مقاله نغمه الهي
مقاله ني
مقاله مثنوي
مقاله المواكب (كليد واژه عربي: مولوي جلال‏الدين محمد
مقاله جبران خليل جبران
مقاله النغم الإلهي
مقاله الناي
مقاله المثنوي
مقاله المواكب)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صلاحي مقدم سهيلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
در مقاله حاضر، پژوهشگر درصدد برآمده است تا هم آوايي دو نابغه ادبيات جهان، مولانا جلال الدين محمد مولوي و جبران خليل جبران را بشنود و آن را به گوش مشتاقان برساند. نيلبكي كه جبران در پيامبر از آن ياد مي كند، همان ني است كه مولانا مثنوي معنوي را با آن آغاز مي كند. جبران در قصيده زيباي «المواكب» سعي دارد عوامل سنگيني گوش بشر در مقابل فريادهاي ني الهي را بيان كند.
در پيامبر، جبران خود را چنگي مي داند كه خداوند آن را مي نوازد و در مثنوي، در داستان پيرچنگي، مولانا حقايقي را درباره انسان و ارتباط او با ذات هستي بخش بيان مي كند و عشق كه محور همه عالم است، در اين نگرش كوتاه، در قصيده «المواكب» و قطعه شعر «ناي» و مثنوي به مشام مي رسد.