سال انتشار: ۱۳۸۲

محل انتشار: چهارمین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۱۱

نویسنده(ها):

رحمت اله برهانی – موسسه تحقیقاتی پتروکیمیا

چکیده:

بر اساس گزارش های منتشره از طرف شورای جهانی انرژی در سال ۱۹۷۸ میزان ذخایر تثبیت شده نفت جهان را ۶۴۸۰۰۰ میلیون تن تخمین زده اند. لکن پس از تفحصات و کاوش های زمین شناسی توسط شرکت های بزرگ نفتی از جمله BP-Amoco به منظور یافتن دیگر میدان های نفتی در آخرین گزارش سال ۱۹۹۸ ذخائر تثبیت شده را ۱/۰۵۳/۰۰۰ میلیون تن و مصرف سالانه را ۳۳۸۹ میلیون تن برآورد نموده و پیش بینی کرده اند که بعلت رشد فزاینده جمعیت جهان و توسعه کارخانجات پتروشیمی و دیگر صنایع شیمیائی تا دو دهه دیگر این رقم به ۵۲۶۴ میلیون تن در سال افزایش می یابد که در آن هنگام جهان با بحران کمبود انرژی روبرو خواهد شد.
بر اساس همین گزارشات و با توجه به میزان استخراج نفت در حوزه خلیج فارس عمر ذخائر نفتی این منطقه تا قبل از سال ۲۰۲۰ به اتمام خواهد رسید و این منطقه زودتر از سایر مناطق جهان ذخایر نفت خود را از دست خواهد داد و کشورهای منطقه به وارد کنندگان انرژی ملحق خواهند شد.
این هشدار موجب گردیده که شرکت های بزرگ نفتی به منظورجایگزینی نفت و تامین خوراک اولیه صنایع پتروشیمی (آلفا الفین ها) چاره اندیشی کنند و با ارائه راهکارهای مناسب خلاء آینده را پر نمایند و بدین منظور از سالهای پیش با سرمایه گذاری در مراکز تحقیق و توسعه، استفاده از سایر سوختهای فسیلی نظیر زغال سنگ و شنهای نفتی را در دستور کار خود قرار داده و با بهره گیری از تکنولوژی پیشرفته زمینه را برای ادامه کار صنایع فراهم نموده اند. آنچه قابل توجه است تبدیل گاز طبیعی به مایعات قابل حمل از جمله متانل و سایر ترکیباتی است که می تواند در صنایع پتروشیمی و همچنین سوخت موتورهای درون سوز مورد استفاده قرار گیرد.