مقاله نقد ساختاري مناظره فطرت بخارايي (مناظره: نخستين گام ها در رمان نويسي فارسي تاجيکي در ماورا النهر) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۸ در نقد ادبي از صفحه ۷۳ تا ۱۰۷ منتشر شده است.
نام: نقد ساختاري مناظره فطرت بخارايي (مناظره: نخستين گام ها در رمان نويسي فارسي تاجيکي در ماورا النهر)
این مقاله دارای ۳۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مناظره
مقاله فطرت بخارايي
مقاله نقد ساختاري
مقاله رمان نويسي نوين تاجيک
مقاله رمان انتقاد اجتماعي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خدايار ابراهيم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آثار فارسي عبدالرئوف فطرت بخارايي (۱۸۸۶-۱۹۳۸م) در ماورا النهر از نخستين نمونه هاي نظم و نثر نوين فارسي تاجيکي در اين منطقه است. مناظره مدرس بخارايي با يک نفر فرنگي در هندوستان درباره مکاتب جديده، معروف به مناظره (استانبول، ۱۳۲۸ ق / ۱۹۱۰ م)، علاوه بر آنکه نخستين اثر منثور و روايي اين نويسنده و شاعر ماورا النهري است، اولين اثر مستقل نوشته شده به زبان فارسي در ادبيات نوينِ فارسي تاجيکي در اين منطقه نيز به شمار مي رود که در قالب رمان کوتاه / داستان بلند به تبيين جدال «سنت و تجدد و قديم و جديد» با يکديگر پرداخته است. اين کتاب از نظر محتـــوا در زيرمجموعه رمان هاي رسالتي، يعني رمان انتقاد اجتماعي قرار مي گيرد.
در اين مقاله، مناظره از منظر ساختار و عناصر داستاني نقد و تحليل، و نقش برجسته آن در بنيان گذاري ادبيات نمايشي و نيز شکل دهي و تثبيت زبان و ادبيات نوينِ فارسي تاجيکي در بخاراي آغاز قرن بيستم بررسي شده است.