مقاله نقد و بررسي ماده ۲۳ لايحه حمايت خانواده مصوب ۱۳۸۶ هيات وزيران (عنوان عربي: دراسه نقديه لماده ۲۳ من لائحه دعم الاسره المصدق عام ۱۳۸۶) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در مطالعات راهبردي زنان (كتاب زنان) از صفحه ۱۳۳ تا ۱۸۲ منتشر شده است.
نام: نقد و بررسي ماده ۲۳ لايحه حمايت خانواده مصوب ۱۳۸۶ هيات وزيران (عنوان عربي: دراسه نقديه لماده ۲۳ من لائحه دعم الاسره المصدق عام ۱۳۸۶)
این مقاله دارای ۵۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ماده ۲۳ لايحه حمايت خانواده ۱۳۸۶
مقاله تعدد زوجات
مقاله رضايت همسر اول
مقاله شرط عدالت در تعدد زوجات
مقاله حقوق زنان (كليدواژه عربي: الماده ۲۳ من لائحه دعم الاسره المصدق عام ۱۳۸۶
مقاله اختيار الزوجه الثانيه
مقاله رضي الزوجه الاولي
مقاله شرط العدل في الزواج الثانيه
مقاله حقوق المرأه)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رفيعي محمدتقي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
خانواده به عنوان باهويت ترين نهاد اجتماعي همواره جايگاه ويژه اي در ميان تاسيسات حقوقي به خود اختصاص داده است. نقش حقوق در استحکام و ثبات خانواده انکارناپذير است. در ايران، حمايت از خانواده همواره مدنظر قانون گذاران بوده است. اخيرا لايحه حمايت خانواده که بنا به پيشنهاد قوه قضاييه در جلسه مورخ ۳/۴/۱۳۸۶ هيات وزيران به تصويب رسيده از جهات مختلف از سوي حقوق دانان و صاحب نظران تجزيه و تحليل شده است. در اين پژوهش، ماده ۲۳ اين لايحه که از اهميت خاصي برخوردار است با رويکرد حقوقي ـ اجتماعي به تعدد زوجات نقد و بررسي شده است. در اين لايحه، احراز توانايي مالي مرد براي اجازه اختيار همسر بعدي از دادگاه تنها شرط تعدد ازدواج محسوب شده است. از سويي، در اين لايحه صرفا تعهد اجراي عدالت بين همسران، که مي تواند صوري باشد، و همچنين فاقد مستند فقهي و بدون ضمانت اجراي مدني و کيفري است، مقرر شده که در حقيقت ناديده گرفتن ضرورت احراز اجراي عدالت به عنوان يکي از شرايط اساسي تعدد زوجات است.