مقاله نقد و برسي ماده ۲۳ لايحه حمايت از خانواده (مصوب ۱۳۸۹ کميسيون حقوقي و قضايي مجلس شوراي اسلامي) (عنوان عربي: دراسة نقديه لماده ۲۴ من لائحه دعم الاسرة المصدق عام ۱۳۸۹) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در مطالعات راهبردي زنان (كتاب زنان) از صفحه ۸۵ تا ۱۳۲ منتشر شده است.
نام: نقد و برسي ماده ۲۳ لايحه حمايت از خانواده (مصوب ۱۳۸۹ کميسيون حقوقي و قضايي مجلس شوراي اسلامي) (عنوان عربي: دراسة نقديه لماده ۲۴ من لائحه دعم الاسرة المصدق عام ۱۳۸۹)
این مقاله دارای ۴۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ماده ۲۳ لايحه حمايت از خانواده
مقاله تعدد زوجات
مقاله چندهمسري
مقاله شرايط ازدواج مجدد
مقاله خانواده (كليدواژه عربي: المواد ۲۳ و ۲۴ لائحه بحماية العائلة
مقاله تعدد الزوجات
مقاله اختيار الزوجة الثانيه
مقاله الشرائط في الزواج الثانيه
مقاله الاسرة)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كرمي محمدتقي
جناب آقای / سرکار خانم: سجادي امين مهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
چندي پيش لايحه اي از سوي دولت با عنوان «حمايت از خانواده» به مجلس شوراي اسلامي پيشنهاد شد. ماده ۲۳ اين لايحه به موضوع تعدد زوجات مي پردازد. كميسيون حقوقي و قضايي مجلس پس از بررسي اين ماده، جواز تعدد زوجات را منحصر در ۱۰ مورد دانست. در اين نوشتار با دفاع کلامي از تعدد زوجات، اين امر برخلاف مباني فقهي دانسته شده و ثابت شده است که محدود کردن تعدد زوجات به فرض هاي نادر، ضرورت اجتماعي چندهمسري نسبت به زنان و دختراني را که نمي توانند همسر اول شوند، برطرف نکرده و علاوه بر ستم به اين زنان و دختران در فرض عدم ازدواج، موجب گسترش فساد، ارتباطات مخفيانه، و در بعضي موارد شيوع طلاق خواهد شد.