سال انتشار: ۱۳۷۸

محل انتشار: دومین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن

تعداد صفحات: ۱۲

نویسنده(ها):

جلال الدین شایگان – دانشگاه صنعتی شریف

چکیده:

اگرچه ایرانیان در گذشته دور با رموز و فنون بسیاری از صنایع آشنا بوده اند، اما نتوانسته اند سهم قابل توجهی در صنعتی شدن جهان داشته باشند. واردات ماشین آلات و بعضا فن آوری های مختلف صنعتی توانسته است نیاز کشور را به مصنوعات خارجی تا حد زیادی مرتفع کند، ولی صاحبان صنایع در شناختو توسعه این فن آوری ها، پیشرفت زیادی نداشته اند. از طرف دیگر فن اوری های ملی که بتواند برای حل نیازها و مشکلات جامعه به کار گرفته شود، گسترش نیافته است. در این مقاله ضمن ارایه دو مدل برای حفظ و توسعه فن اوری های وارداتی و ایجاد فن آوری های ملی، یک مطالعه موردی در خصوص « نحوه توسعه فن آوری تصفیه بی هوازی فاضلاب های غلیظ صنعتی» به بحث گذاشته می شود.
در ابتدا مطالعات کتابخانه ای و آزمایشگاهی ، مقبولیت این فن آوری را برای حل معضل فاضلاب های صنعتی کشور نشان داد وسپس، طراحی و ساخت دو واحد پایلوت برای دو فاضلاب صنعتی با ترکیب و غلظت های متفاوت انجام شد. با استقرار این دو پایلوت در دو واحد صنعتی، مشکلات راه اندازی و عوامل موثر در راهبردی بهینه آنها در یک دوره یکساله مورد بررسی قرار گرفت.
با توجه به نتایج به دست آمده، پارامترهای طراحی برای ساخت در مقیاس بدست آمده و با استفاده از این پارامترها، طراحی و ساخت دو تصفیه خانه بی هوازی انجام شد و در حال حاضر، عملیات راه اندازی و به بازدهی رساندن آنها در مراحل تکمیلی است.