سال انتشار: ۱۳۸۶

محل انتشار: سومین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران در حوادث غیرمترقبه

تعداد صفحات: ۱۰

نویسنده(ها):

علی بختیاری –
بابک امیدوار – استادیاردانشکده محیط زیست دانشگاه تهران
حسین ظفری – استادیاردانشکده محیط زیست دانشگاه تهران

چکیده:

سیل به وضعیتی اطلاق می شود که در آن آب در رودخانه ها و مسیلها بطور غیر منتظره افزایش پیدا کرده بطوریکه باعث خسارت جانی و مالی گردد. طبق تقسیم بندی NOAA سیل شامل سیل رودخانه ای،ساحلی، شهری و ناگهانی می باشد. از میان بلایا ی طبیعی سیل بیشترین پتانسیل آسیب رسانی و متاثر کردن جمعیت جهان را داراست. بطوریکه یک سوم کل خسارت ناشی از بلایای طبیعی و دو سوم جمعیت جهان تحت تاثیر سیل می باشند. در ایران وقوع سیل طی سالهای اخیر رشد فزاینده ای داشته است(۲۵۰ درصد) .
از سال ۱۹۹۵ تاکنون چندین همایش بین المللی در رابطه با توانمندی تکنولوژی اطلاعات در مدیریت بلایای طبیعی برگزار شده است. استفاده از فناوری اطلاعات و اینترنت در برنامه عملیاتی سیلاب یکی از ابزارهای موفق در مدیریت سیلاب می باشد که نقش کارای خود را در در این زمینه به اثبات رسانده است. امروزه استفاده از ماهواره ها در جمع آوری اطلاعات ،پایش سیل وکامپیوتر و اینترنت در نگهداری،پردازش،انتقال سریع اطلاعات وآموزش مردم و مانورهای مجازی که در برنامه عملیاتی پیش بینی میشوند،منابع با ارزشی رادر اختیار قرار داده است.
در این مقاله ضمن تشریح قابلیتهای بالای تکنولوژی اطلاعات و اینتر نت در مدیریت سیلاب، به تجارب موفق کشور چین در استفاده از تکنولوژی اطلاعات و اینترنت در مدیریت سیلاب به منظور آموختن درسهایی جهت استفاده در کشور پرداخته می شود.