مقاله نقش جاذبه هاي اکوتوريستي در توسعه گردشگري نهاوند با تاکيد بر مدل SWOT که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۷ در تحقيقات كاربردي علوم جغرافيايي (علوم جغرافيايي) از صفحه ۱۳۳ تا ۱۶۹ منتشر شده است.
نام: نقش جاذبه هاي اکوتوريستي در توسعه گردشگري نهاوند با تاکيد بر مدل SWOT
این مقاله دارای ۳۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جاذبه اکوتوريستي
مقاله مدل SWOT
مقاله راهکار
مقاله توسعه گردشگري
مقاله شهر نهاوند

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سراقي عيسي
جناب آقای / سرکار خانم: ملكي حسين
جناب آقای / سرکار خانم: ابوالفتحي داريوش

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گردشگري پديده اي است که از گذشته هاي دور موردتوجه جوامع انساني بوده و بر حسب نيازهاي متفاوت اجتماعي، اقتصادي و تاريخي به پويايي خود ادامه داده است. در عصر حاضر رشد روزافزون جمعيت و متعاقب آن شهرنشيني لجام گسيخته بويژه در کشورهاي درحال توسعه (کمبود فضاي سبز، آلودگي شهرها) مشکلات فراواني را از لحاظ گذران اوقات فراغت و استفاده از زيبايي هاي طبيعي به وجودآورده است. انسان براي فرار از زندگي ماشيني و شهر «اين جزيره گرم و آلوده» دست به دامن طبيعت مي شود که اين خود مبناي، شروع فعاليتي به نام اکوتوريسم است. فعاليتي که با هدف بهره گيري از زيبايي هاي طبيعي و جلوه هاي حيرت انگيز خلقت در عين حال سفري مسوليت پذير بدون کمترين آسيب پذيري محيطي بر فضاي کالبدي منطقه مي باشد. در شهرستان نهاوند شرايط جغرافيايي و توپوگرافي، دره هاي سرسبز، حيات وحش و مناطق حفاظت شده، سراب هاي جوشان، رودخانه هاي پرآب، دهکده ها و تپه هاي تاريخي، و … پتانسيل بالايي براي فعاليت هاي اکوتوريستي فراهم ساخته است.
در اين پژوهش با استفاده از روش پيمايش، مطالعات ميداني و تعيين نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهديدها به شيوه مدل تحليلي SWOT به بررسي و ارزيابي پتانسيل ها و قابليت هاي جاذبه هاي اکوتوريستي شهرستان نهاوند به گونه اي علمي، همراه با رعايت مسايل زيست محيطي پرداخته شده است سپس به ارايه راهکارهايي براي توسعه پايدار ناحيه اي و در نهايت حرکت در راستاي توسعه پايدار ناحيه اي تاکيد شده است.
نتايج حاصل از مطالعات ميداني، مدل هاي تحليلي و تجزيه و تحليل هاي تجربي در منطقه مورد مطالعه بيانگر اين واقعيت است که عدم بهره برداري اصولي و ضعف بينش علمي مديران نسبت به مسايل زيست محيطي جاذبه هاي اکوتوريستي منطقه را با آسيب پذيري بالايي مواجه کرده است. براي فايق آمدن بر مشکلات نيازمند بازنگري در برنامه هاي جاري و ارايه راهکارهاي مناسب جهت کاهش نقاط ضعف و محدوديت ها و بهره گيري از نقاط قوت و فرصت هاي موجود مي باشد.