مقاله نقش دادگاه هاي بين المللي كيفري در حفظ و استقرار صلح و امنيت بين المللي (عنوان عربي: دورالمحاکم الجزائيۀ الدوليۀ في حفظ السلم و الامن الدولي و استقرارهما) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۹ در پژوهش هاي فقه و حقوق اسلامي (فقه و مباني حقوق اسلامي) از صفحه ۱۴۳ تا ۱۷۶ منتشر شده است.
نام: نقش دادگاه هاي بين المللي كيفري در حفظ و استقرار صلح و امنيت بين المللي (عنوان عربي: دورالمحاکم الجزائيۀ الدوليۀ في حفظ السلم و الامن الدولي و استقرارهما)
این مقاله دارای ۳۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دادگاه ‏هاي بين‏ المللي کيفري
مقاله صلح و امنيت بين المللي
مقاله ديوان بين المللي كيفري (كليدواژه عربي: محاکم الجزاء الدولية
مقاله السلم و الأمن الدولي
مقاله محکمة الجزاء الدولية
مقاله الإفلات من العقاب)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نژندي منش هيبت اله
جناب آقای / سرکار خانم: ضيايي بيگدلي محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
ازجمله موضوعات مهم و چالش برانگيز در عرصه بين المللي مساله صلح و امنيت بين المللي است. اين مساله زماني چالش برانگيزتر مي شود که با دادگاه هاي بين المللي کيفري ارتباط پيدا مي کند. به عبارت ديگر خود اصطلاح «دادگاه» در روابط بين المللي به طور ذاتي برخورد ميان صلح و عدالت را مطرح مي سازد. به عبارت دقيق تر اين پرسش اساسي مطرح مي شود که آيا صلح و امنيت بين المللي با عدالت تعارض دارند يا نه؟ افزون بر آن، دادگاه اصولا که درپي اجرا و تحقق عدالت مي باشد،درصورت تعارض احتمالي ميان صلح و عدالت جانب کدام يک را خواهد گرفت؟ يا اين که اصولا چنين تعارضي مطرح نخواهد شد. از همين رو، در اين نوشتار به بررسي اين مساله پرداخته خواهد شد كه دادگاه هاي بين المللي کيفري در حوزه حفظ و استقرار صلح و امنيت بين المللي چه نقشي مي توانند داشته باشند. براي پاسخ به اين پرسش لازم است تا نسل هاي مختلف دادگاه هاي بين المللي کيفري و رابطه ميان صلح و عدالت مورد بحث قرار گيرد. به طور مسلم، جامعه بين المللي در دراز مدت هم به دنبال حفظ صلح و امنيت بين المللي و هم اجراي عدالت بين المللي مي باشد. ازاين رو، درزمان هاي مختلف تلاش كرده است تا با ابزارهاي هر چند ابتدايي كه در اختيار دارد، تلاش هاي خود را براي عملي كردن اين خواسته به كار گيرد. گاهي اين امر از طريق كشورهاي فاتح صورت گرفت و گاهي هم توسط شوراي امنيت سازمان ملل متحد. دادگاه هاي مزبور نقش خود را در حوزه حفظ و استقرار صلح و امنيت بين المللي از طريق محاكمه و مجازات جنايت كاران و پيشگيري از وقوع جنايت ها و درنتيجه برقراري حاكميت قانون- كه خود پيش شرط صلح مي باشد- ايفا مي كنند.