سال انتشار: ۱۳۸۳

محل انتشار: دومین همایش ملی توسعه فناوری در صنعت نفت

تعداد صفحات: ۹

نویسنده(ها):

حامد شهمیرزادی – مرکز مطالعات تکنولوژی، دانشگاه صنعتی شریف، گروه نفت و انرژی

چکیده:

گستره وسیع دانش و تکنولوژی ، اثرات شدید آن بر رشد و توسعه اقتصادی و نقش و اهمیت آن در مقایسه با مزیت های تعریف شده در اقتصاد از قبیل سرمایه، مواد اولیه و نیروی کاز ارزان باعث شده است کشورهای مختلف با یکسو کردن تمام ظرفیت ها و توانمندی های خود و اتخاذ روش های مختلف جذب و ارتقاء تکنولوژی ، سعی در بدست آوردن جایگاهی در عرصه رقابت بین المللی باشند.
تشکیل شرکت های چند ملیتی راهکاری تجربه شده درکشورهایی چون ژاپن، اسرائیل، ایتالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی میباشد، که باعث هم افزایی توانمندی تکنولوژیک ، قدرت بازاریابی در عرصه بین المللی، استفاده از مزیت های جغرافیایی و در اختیار داشتن مزیت های نسبی یکدیگر شده است. صنعت نفت کشور در برهه زمانی بسیار حساس و تکرار نشدنی قرار دارد. با در اختیار داشتن مزیت بازار در سال های اینده می تواند با فراهم آوردن شرایط مناسب داخلی و ارتقاء سطح توانمندی صنعتی، این مزیت را برای تشکیل شرکت های چندملیتی با کشورهایی که دارای سطح دانش و تکنولوژی مناسب و همچنین روابط مطلوب افتصادی با ایران می باشند، مورد استفاده قرار دهد.
در این مقاله سعی شده است با پرداختن به لزوم توجه به تکنولوژی در رشد اقتصادی، مزایا و فواید همکاری های بین المللی درچارچوب شرکت های چند ملیتی مورد بررسی قرار گیرد. در راستایهدف این مطالعه، توانمندی ها و ظرفیت های ایران برای تشکیل چنین همکاری هایی بیان شده و موانع و مشکلات این امر نیز مورد توجه قرار گرفته است .